Postanowiłeś zająć się fotografią cyfrową. Masz już aparat, poczytałeś trochę o technikach fotograficznych wykorzystywanych w fotografii cyfrowej? i możesz zabierać się do wykonywania swych pierwszych zdjęć. Pamiętaj jednak, że swoje prace z pewnością będziesz chciał poprawić, udoskonalić, i co najważniejsze ? udostępnić innym do oglądania. Dlatego przy stawianiu pierwszych kroków w fotografii cyfrowej ważny jest nie tylko wybór sprzętu służącego do fotografowania. Warto od razu pomyśleć również o odpowiednim sprzęcie komputerowym i oprogramowaniu, dzięki którym będziemy mogli popracować nad wykonanymi przez nas zdjęciami, czyli nad naszą ?ciemną cyfrową?.

Pamięć RAM dla fotografa

Podstawa to odpowiednia pamięć, jaką powinien posiadać komputer służący nam do pracy ze zdjęciami. Wymagane minimum to 4 GB, jednak specjaliści zalecają, aby nie schodzić poniżej 8 GB. Pamiętaj ? im większa pamięć RAM, tym szybciej będziesz mógł pracować nad swymi fotografiami.

Oprogramowanie do obróbki zdjęć

Warto pomyśleć również o odpowiednim programie służącym do obróbki zdjęć. Najpopularniejszy jest oczywiście Adobe Photoshop. Jest on uznawany za jeden z najlepszych programów do retuszu zdjęć, ale? Po pierwsze ? problemem dla wielu osób może być jego cena. Po drugie ? wiele funkcji oferowanych przez ten program znajdziemy w tańszym, bądź też całkowicie darmowym oprogramowaniu. O ile zaleca się zawodowcom, by w takie profesjonalne oprogramowanie zainwestowali, o tyle amatorom poleca się (przynajmniej na początek) programy darmowe, takie jak np. coraz bardziej popularny GIMP. Jeśli mamy smykałkę do fotografii, odrobinę cierpliwości i talentu ? to praktycznie każdy program pozwoli nam wyczarować fantastyczne prace.

Monitor do cyfrowej ciemni

Przy urządzaniu ?cyfrowej ciemni? powinniśmy pomyśleć o doborze odpowiedniego monitora. Jeśli mamy zajmować się fotografią ?na poważnie?, najprawdopodobniej spędzimy przed komputerem wiele godzin. Fotografom poleca się tradycyjne monitory CRT, które, w odróżnieniu od modnych w ostatnich latach monitorów LCD, mogą się pochwalić takimi zaletami jak: większa rozpiętość tonalna, większa tolerancja na kąt patrzenia oraz łatwiejsza kalibracja barwna. Podobny jakościowo monitor LCD do profesjonalnej obróbki zdjęć to wydatek minimum 2500 zł.

Dysk twardy do odróbki zdjęć

Fotografia cyfrowa i komputerowa obróbka zdjęć wymagają również od nas twardego dysku o odpowiedniej pojemności. Minimum to 500 GB. Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto się zaopatrzyć w dwa twarde dyski.

Ustal cele

Praca nad zdjęciami przy pomocy komputera i oprogramowania do obróbki fotografii to przede wszystkim takie czynności, jak: korekcja ekspozycyjna całości obrazu (poprawa jasności, kontrastu), korekcja barwna całości obrazu, wykończenie i przygotowanie zdjęcia do wydruku lub innej formy prezentacji. Kupując sprzęt oraz oprogramowanie do naszej ?ciemni?, tworząc swój warsztat pracy, powinniśmy pamiętać, z jakimi zadaniami dla nas jest to związane i czego wymaga charakter tych zadań od kupowanego przez nas sprzętu. Jeśli chcemy poświęcić się fotografii cyfrowej ? nasz sprzęt komputerowy i wszystkie jego elementy ? począwszy od rozmiaru dysku, pamięci RAM po dobór monitora i drukarki oraz skanera) należy podporządkować temu zadaniu.

About the author

Marcin Krokowski, rocznik 89?, Warszawa Taki tam ze mnie fotograf. Od kilku lat zafascynowany fotografią cyfrową i przestrzenią miejską. Pierwszy aparat jaki kupiłem, miał być kamerą do kręcenia filmików na Youtube, ale skończyło się na tym, że zacząłem nim robić zdjęcia w miejscach, gdzie panował jeden wielki bałagan ? w opuszczonych budynkach, z których sypał się tynk. Dziś fotografuję zadbane wnętrza lokali usługowych, firm i restauracji i tworze wirtualne spacery. Nowych kadrów w nieładzie odnajduję teraz na imprezach i targach, gdzie tłumy ludzi i zmieniające się sytuacje tworzą szanse na niepowtarzalne zdjęcia.

Related Posts

2 Responses
  1. Bardzo przydatne porady dla tych co zaczynają swoją zabawę ze z zdjęciami. Jak wiadomo nie każdy zdaje sobie sprawę że prócz aparatu trzeba miec dobre zaplecze 🙂

    1. Dokadnie. Ja dziś przy pracy na dużych plikach w Lightrooomie i Fotoshopie jednocześnie, ledwo mieszcze się w 8GB Ramu. Otwierajac jeszcze Chrome, Photoshop potrafi się wysypac z braku wolnej pamieci Ram.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: