W tym wpisie będziemy mówić o zdjęciach sferycznych, inaczej zwanymi zdjęciami 360. Pokażę Wam trzy sposoby na to jak dodać zdjęcia 360 na Facebooka, aby wyświetlały się w formie 3D. Jeden z nich nie wymaga instalacji żadnego programu i cały proces odbywa się on-line. Dwa kolejne to rozwiązania za pomocą aplikacji które pomogą Wam przy większej ilości zdjęć, lub jeśli nie chacie przesyłać dużych plików do zewnętrznej usługi on-line.
Zdjęcia sferyczne na Facebooku są płaskie, co zrobić?
Jeśli tworzycie lub posiadacie zdjęcia sferyczne, czy panoramy 360 które chcecie publikować na Facebooku, możecie mieć problem z tym, że zdjęcia są “płaskie”. Mając zdjęcie sferyczne o proporcjach 1:2 po dodaniu ich na Facebooka, lub w Mapy Google powinny zostać wyświetlane w widoku 3D który jest interaktywny. W ten sposób możemy rozglądać się na wszystkie strony, a nawet korzystać z trybu VR.
Taki efekt chcemy uzyskać
Zdjęcie bez danych exif
Tak to wyglada na naszym komputerze, ale w internecie fajnie jeśli pokazać takie zdjęcie w formie 3D.
Niestety nie zawsze tak się dzieje i po obróbce, skalowaniu, kompresji lub innych zabiegach, Twoje zdjęcia wyświetlają się jak zwykłe zdjęcie. Przypomina to trochę rozwałkowany globus który mogłby być kulą.
Wymagania techniczne zdjęć 360 na Facebooka
Aby dodać takie zdjęcia musimy spełnić kilka warunków:
- stworzyć zdjęcia za pomocą specjalnej kamery/aparatu do zdjęć sferycznych, za pomocą lustrzanki, z głowica panoramiczną lub telefonu lub tabletu wyposażonego w aplikację do zdjęć sferycznych
- Zdjęcie o proporcjach 2:1
- Metadane sugerujące, że zdjęcie jest panoramą sferyczne 360×180
Metadane zdjęć sferycznych
Metadane to wszystkie informacje “tekstowe” zapisane w pliku graficznym. Mogą to być informacje na temat ustawień aparatu takich jak czas migawki, przesłona, numer seryjny, data i godzina zdjęcia. W metadanych można zapisać bardzo wiele, ale dla nas najważniejsza będzie informacja dla Facebooka informacja o tym, że zdjęcie jest sferyczne.
Wstrzykiwanie metadanych do zdjęć
Aby Facebook rozpoznał zdjęcie 360 jako panoramę sferyczną musimy spełnić przynajmniej jeden warunek, dodając do danych EXIF jedną z informacji:
- Typ projekcji – sugerujący, że zdjęcie jest sferyczne
- Markę i model wspieranej kamery lub aparatu sferycznego
Typy projekcji
W fotografii panoramicznej i sferycznej występuje kilka różnych typów projekcji w zależności od sposobu w jaki fotografowaliśmy i w jaki chcemy pokazać zdjęcie. Dodając informacje do danych EXIF, musimy użyć ich nazw angielskich. Najcześciej używane na Facebooku to:
- panoramy sferyczne – “equirectangular” k których mowa
- panoramy walcowe – “cylindrical” to te szerokie “paski” które możemy zrobić za pomocą aplikacji Aparat w iPhone
Kamery i aparaty sferyczne
Nawet jeśli robiliśmy zdjęcie kamerą sferyczną, to mogliśmy w jakiś sposób utracić dane EXIF. W takim wypadku możemy je przywrócić lub trochę oszukać Facebooka i udawać jedną ze wspieranych kamer. Możemy zrobić to też w sytuacji kiedy fotografowaliśmy lustrzanką za pomocą głowicy panoramicznej i liczyliśmy zdjęcia w PTGui lub Kolor Autopano.
Oto kamery z których Facebook rozpoznaje zdjęcia sferyczne:
- Ricoh Theta S – zobacz na Ceneo.
- Giroptic 360 Cam
- Samsung Gear 360
- LG 360 Cam
- IC Realtech ALLie
- 360Fly
- Panono
Dodawanie metadanych do zdjęć sferycznych on-line
Jeśli chcemy dodać jednorazowo jedno zdjęcie sferyczne na Facebooka, możemy skorzystać w prostego narzędzia Panorama Exif Patcher które znajdziecie na stronie https://nadirpatch.com/exif/ .
1. Otwieramy stronę Panorama Exif Patcher
2. Dodajemy zdjęcie
Zdjęcie możemy dodać przez kliknięcie w białe pole, lub przeciągając na nie zdjęcie.
3. Pobieramy zdjęcie
Po dodaniu zdjęcia, po chwili nasze gotowe zdjęcie powinno pobrać się automatycznie na dysk.
Naprawianie wielu zdjęć w Panorama Exif Patcher
Może się też zdążyć, że zdjęcie które dodajemy nie ma odpowiednich proporcji. Warto wtedy sprawdzić czemu tak się dzieje i wrócić z poprawnymi zdjęciami.
Na stronie możemy również dodawać więcej zdjęć naraz, jednak jest to usługa płatna od 5 dolarów za 100 zdjęć. W takim wypadku przeczytajcie dalej jak zrobić to bezpłatnie za pomocą aplikacji na komputer.
Dodawanie metadanych do zdjęć sferycznych za pomocą aplikacji
Jeśli mamy dużo zdjęć 360, które nie wyświetlają się jako sferyczne, dobrym rozwiązaniem jest aplikacja na komputer. Moim ulubionym rozwiązaniem do zdjęć panoramicznych jest Exif Fixer, który ma swoją aplikacje na Mac OS, Windows, a nawet na system Linux. Exif Fixer podobnie jak Panorama Exif Patcher ma swoją wersję on-line.
Exif Fixer
Exif Fixer to prosty i jednocześnie idealny program do “naprawiania panoram”. Pozwala na dodanie do danych EXIF kilku ważnych informacji:
- dodaje typ projekcji – equirectangular/cylindrical
- dodaje informacje o jednej z kamer 360
- pozwala ustalić północ
- edytować zdjęcia wsadowo (ustawiamy parametry dla pierwszego i cała reszta dostaje te same dane EXIF)
Obsługa Exif Fixera
Aplikacja jest bardzo prosta w użyciu. W większości sytuacji wystarczą na tylko 3 kroki:
1. Dodajemy zdjęcie/zdjęcia
Jeśli dodajemy jedno zdjęcie to przeciągamy je w okno programu. Możemy użyć przycisk Choose JPEG or PNG ale dalsze kroki/interfejs jest po niemiecku.
W przypadku wielu zdjęć możemy przeciągnąć je wszystkie tak samo i zaznaczyć opcję “Batch” aby wszystkie zmiany dokonały się za według tych samych.
2. Zapisujemy*
Aby dodać dane potrzebne do Facebooka lub Map Google wystarczy kliknąć Add Metdata i gotowe.
* Jeśli chcemy zachować oryginał to możemy odznaczyć ”Delete Orignal Image”
Jeśli chcemy aby plik udawał zdjęcie z jednej z kamer 360 to możemy użyć opcji ”Insert Fake Camera Data i wybrać np. Ricoh Theta S
Photos Exif Editor
Drugą aplikacją którą polecam i dającą więcej możliwości manipulowania przy danych EXIF jest Photos Exif Editor, który można pobrać z App Store. Aplikacja pozwala w łatwy sposób edytować dane EXIF i między innymi dodawać również w prosty sposób geotagi do zdjęć za pomocą mapki.
Ta aplikacja niestety nie pozwala dodać typu projekcji, ale nadal możemy nadać informację o modelu kamery.
Aplikację pobierzemy tutaj.
1. Dodajemy zdjęcie
Aby dodać zdjęcie możemy je przeciągnąć na okno programu lub wybrać Add Photos/Folders. Możemy dodać również bibliotekę iPhotos.
W lewej kolumnie mamy dodane zdjęcia, a w prawej dane EXIF do edycji.
2. Dodajemy model kamery
W tym przykładzie będziemy “udawać” że zdjęcie zrobiła camera Ricoh Theta S. W tym celu szukamy sekcji Camera i zmieniamy, lub wypełniamy pola:
- Make: Ricoh
- Camera model name: Ricoh Theta S
3. Zapisujemy zdjęcia
Jeśli wszystko już mamy gotowe, to klikamy zielony przycisk ”Start Process i wybieramy miejsce do zapisania zdjęć.
Nie wiem jak u Was, ale ja od jakiegoś czasu mam problem z nadpisywaniem istniejących zdjęć i zmienione pliki zapisuję w innym miejscu. Nie znalazłem jeszcze na to rozwiązania. Jeśli macie na to sposób to dajcie znać w komentarzach.
Tworzenie resetów
Jest zapisaliście zdjęcie i panorama wyświetla się na Facebooku tak jak chcieliśmy, to możemy sobie ten proces przyśpieszyć w przyszłości tworząc tak zwany peset.
- W głównym oknie programu, na środku klikamy Presets>Edit Presets
- W nowym oknie, w lewym dolnym rogu klikamy “+” aby dodać nowy peset
- Nadajemy mu nazwę
- Wypełniamy pola Make i Camera Model Name jak wcześniej.
- Klikamy Apply
W ten sposób możemy dodać te dwie informacje na każde kolejne zdjęcia wybierają tylko peset z listy który wypełnię nasze pola dotyczące modelu aparatu.