fbpx

Jak podłączyć kilka monitorów do MacBooka M1/M2?

Jak podłączyć kilka monitorów do MacBooka M1, aby każdy wyświetlał inny obraz? Zobacz na czym polega DisplayLink i jaki adapter kupić.

Kategoria:

Ten wpis zawiera linki afiliacyjne

Jestem Partnerem Amazon, oraz programu afiliacyjnego Ceneo i otrzymuję wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za moim pośrednictwem.

Jeśli dokonacie zakupu to ja otrzymam prowizję z tego zakupu, ale cena dla Was się nie zmienia. W ten sposób możecie otrzymać darmowe treści, które nie są sponsorowane (jeśli takie się pojawią, to będą wyraźnie oznaczone), a ja mogę w ten sposób pokryć w jakiejś części koszty prowadzenia bloga.

Ten wpis zawiera linki afiliacyjne

Spis treści pokaż

Jestem Partnerem Amazon, oraz programu afiliacyjnego Ceneo i otrzymuję wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za moim pośrednictwem.

Jeśli dokonacie zakupu to ja otrzymam prowizję z tego zakupu, ale cena dla Was się nie zmienia. W ten sposób możecie otrzymać darmowe treści, które nie są sponsorowane (jeśli takie się pojawią, to będą wyraźnie oznaczone), a ja mogę w ten sposób pokryć w jakiejś części koszty prowadzenia bloga.

Czym podłączyć monitor do MacBooka M1/M2?

Pewnie kupiliście nowego Maka i zastanawiacie się jak podłączyć kilka monitorów do MacBooka M1 lub M2, bo słyszeliście, że są z tym jakieś problemy. Każdy nowy komputer Mac z procesorem M1/M2 posiada gniazda USB-C w standardzie Thunderbolt / USB 4.0 co pozwala podłączyć zewnętrzny monitor przewodem USB-C – DisplayPort w rozdzielczości do 6K 60Hz.

Kabel USB-C do DisplayPort 8K
Kabel USB-C -> DisplayPort

MacBook Pro i Mac mini z procesorami M1/M1 Pro/M1 Max posiadają dodatkowe gniazdo HDMI 2.0, które oferuje maksymalną rozdzielczość 4K 60Hz. Nowe MacBooki Pro M2 Pro i M2 Max oferują teraz obsługę 8K 60Hz i 4k aż do 240Hz za sprawą HDMI 2.1

Kabel HDMI
Baseus HDMI 4K

Niestety mamy też pewne ograniczenia jak to, że MacBook Air M1/M2 obsługuje tylko 1 wyświetlacz zewnętrzny a w Maku mini 2 wyświetlacze (Jeden przez port USB-C, a drugi przez złącze HDMI). Mimo, że portów USB-C jest kilka, to bez specjalnych adapterów nie podłączymy np. większej ilości wyświetlaczy do MacBooka Air M1/M2.

MacBook I 2 monitory zewnętrzne

Aby zrobić taki setup, gdzie mamy 2 niezależne ekrany 4K 60Hz i nadać mieć możliwość podłączenia ładowarki, możemy użyć adaptera I-TEC USB 3.0 – 2x Display Port 4K Ultra HD (U3DUAL4KDP). W takim wypadku adapter wykorzystuje 1 jeden port USB-C. Drugi port możemy użyć dla ładowarki (chyba, że mamy MacBook Air M2 z MagSafe 3. W nim możemy podłączyć trzeci monitor bezpośrednio do laptopa).

I-TEC USB 3.0 – 2x Display Port 4K Ultra HD

Oznaczenie producenta: U3DUAL4KDP

Adapter do podłączenia dwóch monitorów do MacBook Air M1/m2
I-TEC USB 3.0 – 2x Display Port 4K Ultra HD (U3DUAL4KDP)
  • Wydajny i wszechstronny adapter wideo, który może podłączyć do dwóch monitorów jednocześnie
  • Adapter obsługuje rozdzielczości do 2x 4K/60 Hz, niezależnie od wydajności karty graficznej laptopa
  • Obsługa dwóch portów DisplayPort (DP++)
  • Dwa zewnętrzne monitory są również obsługiwane na platformie Apple M1 i M2
  • Możliwość podłączenia do wszystkich portów USB: USB 3.0, USB-C, Thunderbolt 3, Thunderbolt 4
  • Adapter jest kompatybilny z wszystkimi głównymi systemami operacyjnymi

OWC USB-C Dual HDMI 4K Display Adapter

Oznaczenie producenta: OWCCADPDL2HDMI

OWC USB-C Dual HDMI 4K Display Adapter
OWC USB-C Dual HDMI 4K Display Adapter

OWC to jedna z lepszych marek produkująca akcesoria komputerowe. Słynie ze swoich HUBów i kieszeni dyskowych. Nie należy do najtańszych, ale za to odwdzięcza się jakością wykonania swoich produktów. W odróżnieniu od wymienionych adapterów i-tec – ten wykonany jest z aluminum. W swojej ofercie ma też solidny adapter USB-C na dwa porty HDMI z technologią DisplayLink.

  • Wyświetlacze: Maksymalnie dwa wyświetlacze 4K@60 Hz
  • Wyjście na monitor: 2x HDMI 2.0: do 4K przy 60 Hz
  • Chipset: DL-6950
  • Certyfikaty: CE, FCC
  • Max. rozdzielczość: pojedyncze i podwójne wyświetlacze do 4K@60 Hz (3840 x 2160)
  • Częstotliwość odświeżania: 60 Hz
  • Zgodność z systemem Mac OS od macOS 10.15 Catalina
  • Zgodność z systemem operacyjnym Windows od Windows 7 32-bit Edition
  • Zgodnoność z system Android od wersji 10.x

I-TEC Thunderbolt 3 Dual DP Video Adapter

Oznaczenie producenta: TB3DUAL4KDP

i tec Thunderbolt 3 Dual DP Video Adapter - Urbanflavour.pl
I-TEC Thunderbolt 3 Dual DP Video Adapter (TB3DUAL4KDP)

Tańszą alternatywą może wydawać się adapter Thunderbolt 3 od i-tec, niestety nie posiada DisplayLink – więc nie obsłuży dwóch niezależnych monitorów w przypadków Maka. Dodaje go jako ciekawostkę, bo warto czytać specyfikację.

  • 1x zintegrowany kabel Thunderbolt™3 do podłączenia do urządzenia (27cm)
  • Technologia adaptera: Thunderbolt™3
  • Porty wideo: 2x Display Port
  • Rozdzielczość:
    • 1 monitor – 1x Display Port → aż 4K/60 Hz
    • 1 monitor – 2x Display Port → aż 5K/60 Hz
    • 1 monitor – 1x DisplayPort → aż QHD/144Hz
    • 2 monitory – 1x DisplayPort + 1x DisplayPort → aż 2x 4K/60Hz
    • 2 monitory – 1x DisplayPort + 1x DisplayPort → aż 2x QHD/144Hz
  • Kompatybilny z G-Sync / Freesync, HDR 400-1000
  • OS: Windows 10/11, macOS X (Sierra i wyższy) z najnowszymi aktualizacjami
  • Wymiary produktu: 100 x 60 x 15 mm
  • Waga produktu: 95 g
  • Wymiary opakowania: 180 x 130 x 25 mm
  • Waga opakowania: 155 g
  • Adapter jest kompatybilny z wszystkimi głównymi systemami operacyjnymi

MacBook Air M2 ze złączem MagSafe 3

Ładując MacBook Air M2 przez złącze MagSafe 3 możemy podłączyć dwa adaptery DisplayLink.

MacBook Air M2 MagSafe 3
MacBook Air ze złączem MagSafe 3 i dwoma portami Thunderbolt 4 / USB 4.

Ile monitorów można podłączyć do komputera Apple?

Jeśli nie jesteście pewnie, ile monitorów zewnętrznych możecie podłączyć do swojego komputera Apple, to jest na prosty sposób. Aby to sprawdzić musicie wejść w menu Apple  > Ten Mac i klikamy dwukrotnym w numer seryjny, a następnie CMD + C, by go skopiować.

Następnie wchodzimy na stronę Dane Techniczne ze specyfikacjami sprzętów Apple i wklejamy przez CMD + V nasz numer seryjny. Możemy też odnaleźć nasz komputer samodzielnie. Jeśli już go znajdziemy to w sekcji Obsługa wideo lub Grafika znajdziecie dokładną liczbę i rodzaj wyświetlaczy, które obsługuje dany mac.

Ile monitorów obsłuży Mac z procesorem M1/M2?

  • MacBook Air i iMac z chipem M1/M2 – 1 wyświetlacz 6K 60Hz podłączony do portu Thurberbolt
  • Mac mini M1 – 1 wyświetlacz 6k do 60Hz podłączony do portu Thunderbolt oraz 1 wyświetlacz 4K 60Hz do portu HDMI.
  • MacBook Pro 14/16 M1 Pro – 2 wyświetlacze 60Hz podłączone do portu Thunderbolt (6K) oraz 1 wyświetlacz HDMI (4K). 
  • MacBook Pro 14/16 M2 Pro – 2 wyświetlacze 4K 60Hz podłączone do portu Thunderbolt oraz 1 wyświetlacz HDMI 4K 240Hz lub 8k w 60Hz
  • MacBook Pro 14/16 M1 Max –  3 wyświetlacz 60Hz podłączone do portu Thunderbolt (6k) i 1 podłączony do portu HDMI (4k), co daje łącznie 4 wyświetlacze.
  • MacBook Pro 14/16 M2 Max – 3 wyświetlacze 4K 60Hz podłączone do portu Thunderbolt oraz 1 wyświetlacz HDMI 4K 240Hz lub 8k w 60Hz
  • Mac Studio z czipem M1 Pro obsłuży do 5 wyświetlaczy podłączonych przez Thunderbolt lub HDMI

WAŻNE – jeśli chcesz podłączyć wszystkie ekrany poprzez stację dokującą

Sugerując się specyfikacją, która podaje ilość wyświetlaczy, które możemy podłączyć, musimy brać pod uwagę, że możemy podłączyć 1 wyświetlacz do 1 portu. Jeśli podłączymy stację dokującą z 2-3 portami HDMI/DisplayPort, to może okazać się, że wszystkie ekrany wyświetlą ten sam obraz (tzw. mirroding).

Dzieje się tak ponieważ komputery z MacOS i procesorami M1/M2 nie wspierają MST – Multi-Stream Transport by dzielić jeden sygnał video na kilka osobnych. W tym celu wymagane są urządzenia, które działają na zasadach zewnętrznej karty graficznej.

MST - Multi-Stream Transport

Co to jest Multi-Stream Transport (MST)

Multi-Stream Transport to funkcja DisplayPort 1.2 lub nowszego, która pozwala na transmisję kilku sygnałów video przez jeden port DisplayPort (DisplayPort, to jeden ze standardów, który zawiera się w złączu Thunderbolt / [USB 4](https://en.wikipedia.org/wiki/USB4))  Niestety nie każdy port DP 1.2 i nowszy, wspiera MST, więc warto na to zwrócić uwagę w specyfikacji karty graficznej

MST daje dwie opcje:

  • praca w trybie HUB-u, gdzie jeden przewód DP może dzielić sygnał na kilka kolejnych, również innych jak np. HDMI
  • praca w trybie łańcucha (daisy-chain), która pozwala podłączyć kilka ekranów szeregowo, gdzie jeden monitor przekazuje sygnał video do kolejnego i każdy wyświetla co innego.

Jak podłączyć kilka monitorów do MacBooka M1 Pro i M1 Max przez stację dokującą?

Nowe MacBooki Pro z procesorami M1 Pro i M1 Max nie mają problemu z podłączeniem kilka ekranów. Jednak, kiedy zaczynamy szukać stacji dokującej, która ma 2-3 wyjścia video to w opisie znajdziemy często dopisek lub grafikę, że w przypadku Mac OS i procesorów M1/M2 obraz na wszystkich wyświetlaczach będzie taki sam, ponieważ MST (Multi-Stream Transport).

Na szczęście jest sposób, by skorzystać z wielu ekranów niezależnie od tego ile wspiera nasz Mac.

Co ciekawe, jeśli mamy starszego MacBooka i zrobimy na nim Boot Camp z Windowsem to MST zadziała w trybie rozszerzonym. Puki co, dla MacOS ratunkiem są rozwiązania takie jak DisplayLink, które działa jak zewnętrza karta graficzna.

DisplayLink – zewnętrzna karta graficzna do MacBooka M1/M2

Maki z M1/M2 mają ograniczenie co do wyświetlaczy zewnętrznych i mimo tego, że taki MacBook Air M1 ma tylko dwa porty Thunderbolt / USB 4 to za pomocą specjalnych adapterów, lub stacji dokujących podłączyć do niego aż 3 wyświetlacze. Muszą to być urządzenia z czipem DisplayLink, który działa jak zewnętrzna karta karta graficzna, której oprogramowanie musimy zainstalować w systemie. Daje to możliwość podłączenia kilku wyświetlaczy i zarządzania nimi. 

Adapter DisplayLink dla dwóch monitorów

Jeden z prostszych adapterów, które dają możliwość podłączenia 2 niezależnych wyświetlaczy to U3Dual4kDP lub U3Dual4kHDMI, które podłączymy przewodem USB-A lub USB-C (za pomocą dołączonej przejściówki). Taki adapter działa jak zewnętrza karta graficzną, która instalujemy za pomocą specjalnych sterowników DisplayLink i aplikacji, która integruje się z systemem. Tak dodanymi monitorami możemy zarządzać w ustawieniach systemowych, jak by były domyślnie wspierane.

Pełną listę adapterów i stacji dokujących znajdziecie na stronie Synaptics, twórcy DisplayLink – pod tym linkiem.

6 monitor zewnętrznych podocznych do MacBook Air M1? To możliwe!

Co ciekawe, DisplayLink pozwala podłączyć nawet 6 monitorów do MacBooka Air M1, czy Mac mini. Można to zrobić za pomocą kilku stacji/adapterów DisplayLink, które działają jak zewnętrzne karty graficzne.

Odblokowanie przez Apple Watch z użyciem ekranów DisplayLink

Jedyny problem z tego typu monitorami, to brak funkcji odblokowana komputerów Apple za pomocą Apple Watch. Na ten moment dopiero w wersji beta sterownika DisplayLink Manager 1.5 wprowadzono testowo taką opcję. Warto wtedy sprawdzić z jaką wersją sterownika działa dany adapter, bo mogą się różnić miedzy poszczególnymi producentami, czy modelami. 

Najlepsza stacja dokująca do MacBooka Pro M1/M2 obsługująca kilka monitorów?

Pierwsze 2 stacje dokujące dostępne na polskim rynku jakie wpadły mi w oko to produkty i-tec, które wspierają do 3 monitorów zewnętrznych dla komputerów Apple, a dla PC nawet do 4. Obie wspierają Power Delivery do 85W, więc spokojnie poradzą sobie w zasilaniu MacBook Air M1/M2, lub podstawowej wersji MacBooka Pro M1 Pro z 8 rdzeniowym CPU. Obie stacje dostaniecie w cenie około 1000 zł.

i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3, 3x 4K Docking Station + Power Delivery 85W

Oznaczenie producenta: CATRIPLE4KDOCKPD

CATRIPLE4KDOCKPD - i-tec USB 3.0 / USB-C / Thunderbolt 3, 3x 4K Docking Station + Power Delivery 85W
  • Porty wideo: *2x DisplayPort,1x HDMI
  • Maks. liczba zewn. ekranów (Intel): 3
  • Maks. liczba zewn. ekranów (M1): 3
  • Porty danych USB-C: 1
  • USB 3.0 porty: 5
  • RJ-45 LAN port: 1
  • Dźwięk/mikrofon: Tak
  • Moc zasilania USB-C: 85 W
  • Materiał: ABS

i-tec USB-C Quattro Display Docking Station Power Delivery 85 W

Oznaczenie producenta: C31QUATTRODOCKPD

i-tec USB-C Quattro Display Docking Station Power Delivery 85 W
  • Porty wideo: *2x DisplayPort,2x HDMI
  • Maks. liczba zewn. ekranów (Intel): 3
  • Maks. liczba zewn. ekranów (M1): 3
  • Porty danych USB-C: 1
  • USB 3.0 porty: 5
  • RJ-45 LAN port: 1
  • Dźwięk/mikrofon: Tak
  • Moc zasilania USB-C: 85 W
  • Materiał: ABS

Stacje dokujące CalDigit TS3 Plus / TS4 obsługują 2 ekrany tylko w przypadku procesorów M1 Pro, M1 Max i M1 Ultra

Jeśli chcecie podłączyć 2 zewnętrze monitory i macie MacBooka Pro, albo Mac Studio, a chcecie produkt z wyższej półki, to świetnym rozwiązaniem jest stacja dokujące CalDigit TS4. Jeśli nie potrzebujecie ładować laptopa, albo macie MacBook Pro M1 Pro w wersji 8 rdzeniowej, to możecie sprawdzić tańszą stację CalDigit TS3.

CalDigit 3 Plus
CalDigit 3 Plus

Kompletna stacja dokująca do MacBooka Pro M1

Wychodząc poza temat samych monitorów to stacja CalDigit TS4 jest naprawdę solidnie wyposażona. Znajdziemy w niej złącze Ethernet 2.5GB, czytnik kart SD/micro SD 4.0 UHS-II, 3 porty Thunderbolt, 3 porty USB-C 10Gb/s, 3 wyjścia audio, łącznie jest w niej 18 portów, więc tutaj nie ma kompromisów. Również w kwestii wykonania, to czuć tutaj jakość dzięki aluminiowej obudowie, która jest przygotowana na duże obciążenie. Według mnie to najbardziej kompletna stacja dokująca Thunderbolt 4 jaką do tej pory widziałem.

CalDigit 4 stacja dokująca Thunderbolt 4 - porty

Jedynie może nie przypasować osobom, które chcą podłączyć 3 monitory, lub więcej, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, by do jednego z portów, podłączyć adapter DisplayLink, lub trochę mniej estetycznie, można wpiąć się bezpośrednio w narzeka Mąka, który obsłuży dodatkowy wyświetlacz.

Jest mnóstwo stacji USB-C 10 w 1 i tym podobnych, ale często ich specyfikacja nie powala na kolana. Szczególnie po przygodach na początku procesorów M1, gdzie tanie stacje dokujące potrafiły uceglić naszego MacBooka. (Problem już został rozwiązany przez aktualizacje systemu.)

CalDigit TS4 najlepsza stacja dokująca do MacBook Pro dla twórców

Ta stacja wspiera Power Delivery aż do 98W dla naszego laptopa, a przy tym ma własny zasilacz o mocy 230W. Poza laptopem, możemy mamy jeszcze 2 kolejne porty Thunderbolt 4, które ładują z mocą 15W, oraz port USB-C ładujący z mocą 20W. Nie wspominając o 4 portach USB-A z czego 2 również ładują z mocą 7,5W.

CalDigit 4 stacja dokująca Thunderbolt 4

Stacja dokująca wspierająca 2 monitory 4k 60Hz

Stacji dokujących obsługujących 1 lub 2 monitory 4k można znaleźć sporo, ale jak spojrzymy na specyfikację, to większość z nich oferuję w 4K jedynie 30Hz, co jest dla mnie nieśmiesznym żartem. 30Hz przeżyłbym w rzutniku, ale nawet przeglądając Internet, czy pracując w Excelu zauważymy, że coś jest nie tak i obraz szarpie.

CalDigit TS4 dzięki wsparciu DisplayPort 1.4 obsługuje jednocześnie dwa wyświetlacze 4k 60Hz (a nawet 5k 60Hz, jeśli jest to Apple Studio Display) podłączone do Maków z procesorami M1 Pro, M1 Max i M1 Ultra.

Tania i dobra stacja dokująca

Jeśli nie zależy Wam jednak na podłączeniu kilku monitorów zewnętrzych, rozdzielczości 4k w 60Hz i super łączności, to możecie zainteresować się stacjami dokującymi Baseus czy D-Link.

D-Link DUB-M810

DUB-M810 D-Link hub USB-C

Ja w tej chwili pracuje na MacBooku Pro 14 i 27 calowym monitorze NEC 27 MultiSync PA271Q w rozdzielczości QHD, więc puki nie dostawię do mojego setupu drugiego monitora 4k (który mam w planach) to korzystam z HUB-u D-Link DUB-M810, który kosztuje ok 300 zł.

Na ten moment ma wszystko co potrzeba:

  • Power Delivery do 100W
  • Port Ethernet
  • Złącze HDMI
  • 3 Porty USB-A

Dzięki czemu mogę schować go za monitorem (leży sobie luzem) i na stale jest wpięty do niego kabel Ethernet do współpracy z NAS. Podłączony mam również do niego kabelek Lighting, bo czasem robię router z telefonu (ach te limity internetu), a drugi port USB wpiłem do monitora, który ma bardziej wygodny HUB na boku obudowy. Całość zasilam przewodem USB-C do USB-C, który jest wpięty w oryginalną ładowarkę. Z HUB-a do Mąką musiałem wyjść przez przedłużkę USB-C, ponieważ wbudowany kabelek ma tylko 15 cm. Puki co wystarcza.

Dell Universal Dock D6000

Dell Universal Dock D6000 stacja dokująca z DisplayLink

Kolejną stacją, za którą zapłacimy ok 1200 zł, ale jest to dość popularny model i za połowę tej ceny lub mniej, czasem nawet z Fakturą VAT (pewnie poleasingowe) dostaniemy używaną sztukę w dobrym stanie. Posiada gniazdo USB-C z mocą do 65 W, co pozwala ładować MacBooka Air M1, bo stacja ma swój własny zasilacz. Do tego obsługuje 2 wyświetlacze 4k 60Hz. Według specyfikacji jest dedykowane laptopa Dell, ale w wielu miejscach w sieci możemy przeczytać, że działa również z MacBookami M1/M2.

Posiada złącza:

  • USB 3.0 – 4 szt.
  • USB 3.1 Typ C – 1 szt.
  • HDMI – 1 szt.
  • RJ-45 (LAN) – 1 szt.
  • DisplayPort – 2 szt.
  • Wyjście audio – 1 szt.

Dell Universal Dock UD22

Dell Universal Dock UD22 DisplayLink
Dell Universal Dock UD22 DisplayLink

Następcą D6000 staje się UD22, który jest bardzo podobny, ale traci gniazdko audio z przodu obudowy, ale w zamian daje nam już porty USB-A 3.2 Gen 2 oferujące transfer 10Gbit/s zamiast 510Gbit/s w D6000 – jest moc! Nie jest to stacja Thunderbolt 3/4 a USB-C, ale uważam, że warta rozważenia, bo kosztuje około połowę mniej niż CalDigit TS4.

Przy okazji Power Delivery rośnie z 65W do 96W więc można zasilać nim bez problemu mocniejsze wersje MacBooków Pro 14 z procesorami M1 Pro/M1 Max i bardzo możliwe, że również z szybkim ładowaniem. MacBook Pro M1 16″ też podłączymy, ale nie zapewni nam szybkiego ładowania, ponieważ ten wykorzystuje w tym celu ładowarkę 140W podpięta przez MagSafe 3 (USB4/TB4 wspiera do 100W) a ten Dock ma wbudowany kabelek USB-C.

W przypadku Maków musimy jak zwykle zainstalować sterowniki DisplayLink, aby podłączyć 2 niezależne monitory.

W przypadku komputerów z Windowsem możemy wykorzystać Alt Mode i 1 monitor podłączyć do złącza DisplayPort, a drugi do HDMI lub USB-C.

Posiada złącza:

Z przodu

  • USB-A 3.2 Gen 2
  • 2x USB-A 3.2 Gen 2 z PowerShare 

Z tyłu

  • Wejście na zasilacz
  • HDMI 2.0 
  • 2x DisplayPort 1.2 (2)
  • Gigabit Ethernet RJ45 
  • 2x USB-A 3.2 Gen 2
  • USB 3.2 Gen2 Type-C z DisplayPort 1.4 Alt Mode

Na stronie DELLa pod tym linkiem znalazłem również informacje o stacjach dokujących wspierających również DisplayLink:

Jednak nie znalazłem potwierdzenia, że działają z nowymi MacBookami M1/M2 na najnowszych OS. Natknąłem się za to wzmianki o tym, że na początku działy, a po aktualizacjach pojawiły się problemy. Są to stacje uniwersalne wymienione jako kompatybilne z MacOS, ale producent wspomina, że nie może zapewnić pomocy technicznej przy oprogramowaniu Apple. Jak macie jakieś potwierdzone testy, że (w 2023) chodzą na najnowszym MacOS to dajcie znać w komentarzach. 🙂

Na co zwrócić uwagę wybierając stację dokującą do MacBooka?

Jak widzicie. Wybierając stację dokującą nie warto sugerować się tylko ilością portów, bo nawet mając kilka wyjść video, ale bez DisplayLink-a nie podłączycie kilka monitorów jednocześnie. No chyba, że chcecie, aby każdy wyświetlał ten sam obraz, ale rzadko kiedy po to kupujemy dodatkowy monitor. Kolejną sprawą jest sprawdzenie parametrów każdego ze złączy, bo może się okazać, że ograniczymy możliwości naszego sprzętu przez kiepskiej jakości adapter.

HUB USB HDMI 4k30Hz - Urbanflavour.pl
Huby USB

Zacznijmy od portów HDMI/Display Port, bo tutaj jest najwięcej rozczarowań przy tanich adapterach. Mimo, że często na opakowaniu widnieje wielki napis 4K, to warto sprawdzić również odświeżanie, bo można się bardzo zawieść po podłączeniu naszego super laptopa, do super monitora, który albo nie będzie wspierany, albo będzie działać z odświeżaniem 30Hz co w dzisiejszych czasach jest kpiną.

Standard portów HDMI i DisplayPort

Maksymalne rozdzielczości Display Port w zależności od wersji:

  • DisplayPort 1.2/1.2a: 4K 60Hz
  • DisplayPort 1.3: 5K/60Hz lub 4K/120Hz
  • DisplayPort 1.4: 8K/60Hz

DisplayPort++ (DisplayPort Dual-mode) – złącze DP++ nie różnią się fizycznie, ale różnią się wsparciem dodatkowych adapterów. Wersja Dual-mode pozwala pracować z (tańszymi) pasywnymi adapterami do innych sygnałów video (HDMI, DVI). W innym wypadku potrzebne są aktywne adaptery, które zmienią sygnał z DP na HDMI, lub z DP na DVI.

Maksymalna rozdzielczości HDMI:

  • HDMI 1.4: 4K/30Hz
  • HDMI 2.0: 4K/60Hz
  • HDMI 2.1: 4K/120Hz, 8K/60Hz lub 10K/30Hz

Warto również zwrócić na to uwagę wybierając przewody DP i HDMI.

USB-C vs Thunderbolt 3/4

Kwestia USB-C i Thunderbolt, to temat na osobny wpis, ale upraszczając, to USB-C jest kształtem wtyczki, a to jaką ma specyfikację, transfery i możliwości to już zależy od standardu transmisji. Standardów transmisji USB jest tak dużo, że ciężko już to zliczyć, a do tego bez spojrzenia w specyfikację, często nie dojdziemy czy to USB 2.0/3.0/3.2 i czy można podłączyć tam monitor czy nie. Thunderbolt 3 i 4 wykorzystuje złącze USB-C, ale daje większe możliwości i wprowadza mniej zamieszania, bo zawiera w sobie linię PCI-E, Ethernet, DisplayPort, USB i ładowanie urządzeń do 100W za pomocą Power Delivery.

Specyfikacja Thunderbolt 4

Jeśli wybieramy stację dokującą Thunderbolt 3 lub 4 generacji, to mamy pewność, że dostajemy transfer 40Gbps (minimum jakie może mieć TB4 to 32Gbps) i minimum 15W transmisji zasilania. USB 4 występuje już w 2 wersjach 20 i 40Gbps, oraz minimalnym zasilaniu 7,5W. A mamy jeszcze mnóstwo HUBów USB-C 3.0/3.1/3.2 które mogą być 1 lub 2 generacji, co w uproszczeniu sprowadza się do tego, że mają 5 lub 10Gbps transferu. HUB-ów USB-C w wersji USB 3.0/3.1 spotkamy najwięcej, bo są najtańsze i wystarczą do podłączenia dysków HDD, myszki i klawiatury. 

Specyfikacja Thunderbolt 4 vs USB-C

Power Delivery

Power Delivery pozwala nam podłączyć ładowarkę naszego MacBooka do stacji dokującej lub adaptera, który posiada takie złącze. Przez co nasz MacBook jest podłączony jednym przewodem USB-C do stacji dokującej, która podaje mu prąd o wartości nawet 100W. 

Jeśli chcemy podłączyć nasz komputer w ten sposób, to musimy zwrócić uwagę jaką moc podaje producent akcesorium, ponieważ w przypadku MacBooka Pro M1 to prawie 100W. W przypadku MacBooka Air M1 wystarczy tylko 30W przy Power Delivery, aby wszystko sprawnie działało i nie uszkodziło naszego sprzętu. Oczywiście nie jest to konieczne i możecie podłączyć osobno zasilacz i stację dokującą, ale wtedy macie wpięte 2 kable zamiast 1 jednego. Kwestia estetyki.

Monitory z Powery Delivery

Ciekawym rozwiązaniem są też monitory z Power Delivery, co pozwala na przesyłanie obrazu do takiego ekranu, a on jednocześnie zasila naszego laptopa. W ten sposób do laptopa możemy podłączyć tylko jeden przewód USB-C do zasilania i transmisji video.

Przez jakiś czas korzystałem z takiego rozwiązania testując bardzo fajny monitor HP U32 4K, który ma bardzo dobry obraz, jest pięknie wykonany a przy okazji ma w sobie HUB USB. Akurat korzystałem wtedy z HUB-a D-Linka, który nie wspiera 4k/60Hz i musiałem podłączyć ten ekran HP bezpośrednio do MacBooka.

Monitor HP U32 4k HDR
Po prawej monitor HP U32 4K z Power Delivery.

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to możesz wesprzeć mnie małą lub dużą kawką, która pomoże mi w tworzeniu kolejny wpisów jak ten, lub podobnych. Każdy wpis, to godziny poszukiwania, sprawdzanie informacji i pisanie tekstów. Bardzo pomocna jest wtedy dobra kawka, która pomaga mi tworzyć dla Was te treści.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zobacz również


5 komentarzy do “Jak podłączyć kilka monitorów do MacBooka M1/M2?”

  1. Nie polecam CalDigit TS3 Plus mam takie dwie z MacBookami z i7 działają rewelacyjnie z M1 nie da się pracować ciągle się zawiesza ;(

    Odpowiedz
  2. Zwracam uwagę i pozwolę sobie poprawić, że Synaptics nie jest twórcą DisplayLink tylko kupił te firmę w 2020 roku. DisplayLink został założony dużo wcześniej i technologia rozwinęła się przed czasami Synaptics. Warto tez zauważyć, że oprogramowanie DisplayLink Manager jest stworzone i rozwijane w Polskim biurze.

    Odpowiedz
    • Mnie natomiast interesuje kwestia tego, czy aby pracować na dwóch monitorach muszę mieć włączonego MacBooka Pro (z i5 lub i7), czy będę mógł robić jak do tej pory na Lenovo, że wchodzę do pracy zamkniętego laptopa podłączam do stacji, wciskam power i gotowe, pracuje na dwóch monitorach.

      Odpowiedz
      • Można tak samo ustawić, że komputer chodzi na zamkniętej klapie i wybudza go zewnętrzna mysz/klawiatura a nawet Apple Watch.

        Na Intelu pamiętam, że pierwsze logowanie po włączeniu bo nie pozwalał na start z zewnętrznej klawiatury i wpisanie hasła. Z uśpienia już wybudzał się na zamkniętej klapie z podpiętym monitorem.

        Nie wiem czy to była kwestia procka/macos/klawiatury, bo na M1 i MX Keys mogę już robić pierwsze logowanie po włączęniu z zewnętrznej klawiatury.

        Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cześć, tu Marcin! 

Chcesz być na bieżąco z wpisami na Urbanflavour.pl?

Zapisz się na Newsletter

Fotograf eventowy - Marcin Krokowski