[email protected] +48 501 650 433

Kilka pomysłów na zwiedzanie Porto i okolic

selfie w porto

Uliczkami Porto

Zwiedzając Porto i okolice warto zgubić się w jej dzielnicy Ribeira, która została wpisana na listę zabytków UNESCO. Dzielnica znajduje się po północnej stronie mostu Ponte Dom Luis I. Warto się tam zgubić, bo każdy zakamarek wąskich i ciemnych uliczek może was zaskoczyć. My trafiliśmy na kolorowe ozdoby wiszące nad ulicami, biegające dzieci i koty, pranie wywieszone na ulicach i ruiny domów, które spowijał bluszcz. Czasem można trafić na lokalnych artystów ulicznych.

Trzeba mieć tu dobrą kondycję, bo uliczek i schodów jest tam do przejścia naprawdę sporo. Ale jak się zmęczycie to przy rzece można znaleźć sporo restauracji i knajp, gdzie muzycy grają na ulicy, a dzieciaki skaczą do rzeki.

Można wybrać się jeszcze dalej i trafić na biedniejsza dzielnicę i trochę bardziej niebezpieczną. Spacerując tam trafiliśmy między innymi na starsze, ale nieźle wypite kobiety, które robiły awanturę.

Most Dom Luís I i winnice nad rzeką

Jedną z głównych atrakcji Porto jest żelazny Most Dom Luis I, który łączy ze sobą Porto i Vila Nova de Gaia. Został stworzony przez tych samych twórców, którzy odpowiadają za projekt wieży Eiffla – Gustave Eiffel. Warto go odwiedzić w dzień jak i w nocy, ponieważ rozpościera się z niego cudowna panorama na rzekę Douro.

Na most można się dostać na kilka sposobów. Wiadomo, można się tam przejść, alecdo dyspozycji są jeszcze dwie kolejki. Jedną z nich jest Funicular dos Guindais której możemy użyć kiedy przejdziemy Ribeirę i będziemy na brzegu rzeki. To typowy wagonik, w którym bywa dość ciasno. A jeśli chcemy dostać się w dół Vila Nova de Gaisa to możemy skorzystać z kolejki Teleférico de Gaia, w której małymi wagonikami dostaniemy się do dzielnicy słynącej z produkcji wina. W cenie biletów otrzymujemy również małą degustację w jednej z winiarni, ale jest tam ich sporo.

Jeśli chcecie trochę wypić i pobawić się przy muzyce to prosto z kolejki zobaczycie też klub Espaço Porto Cruz i jego taras na dachu, z którego dobiega muzyka. My jednak po zwiedzeniu uliczek na wybrzeżu wybraliśmy się na wycieczkę z przewodnikiem, połączoną z degustacją po winnicy Burmester. Mogliśmy tam poznać trochę historii i rodzaje win w Porto, ich podział, kolory i również dwa smaki w cenie wejściówki. 🙂

Nad oceanem

Nad ocean wybraliśmy się dwa razy. Raz na wieczorny wypad po wspinaczce na most Arrabida, a drugi raz, żeby w najcieplejszy dzień złapać trochę słońca. Mnie aż przypiekło tego dnia, a długo tam nie leżeliśmy, bo poszliśmy jeszcze zwiedzać okoliczne plażowe bary, w których możnaby wylegiwać się cały dzień.

Rua Santa Catarina

Mimo, że mocno komercyjna i wypchana sklepikami po brzegi ulica Rua Santa Caterina to również ciekawa i klimatyczna. Ulica rozpoczyna się zabytkowym kościołem Chapel Almas de Santa Catarina. Pełna lokalnych butików, street artu, ale i typowych sklepów tj. ZARA.

Lokalne jedzenie

Może się nie znamy, może źle trafiliśmy, albo po prostu lokalny przysmak składający się z mokrych tostów przekładanych serem, szynką, stekiem wołowym i boczkiem, a do tego moczona w sosie piwnym, czyli Franceshina – jest sycący i kaloryczny, ale w smaku nie nazwałbym tego przysmakiem.

Wiadomo, że sam wygląd może szokować i opis tej kanapki, ale poznając jej historię, można stwierdzić, że to typowy zapychacz biednych marynarzy, który wymieszali wszystko co mają w lodówce, jak biedny student, który chce zabić głód. Ale jesteśmy zdecydowanie na nie. Tylko frytki były pyszne. Mimo, że lubimy próbować lokalnych przysmaków, to czasem trzeba iść po prostu na pizzę, albo Churrosa. 🙂

Mieszkam w Warszawie i fotografuję eventy.Moją pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc i poznawanie nowych ludzi. Uwielbiam też biegać, jeździć na rowerze, trenować w domowej siłowni z moją narzeczoną, a także jeść pizzę i hamburgery. Moją największą przygodą była podróż do Peru i Boliwii, gdzie spędziłem 3 tygodnie w zupełnie innym świecie. Mimo wszystko najlepiej wspominam podróż do Francji, gdzie w ciągu kilku dni również sporo się wydarzyło i zjadło…

Related Posts

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.