[email protected] +48 501 650 433
miniaturowy plac bellecour w mini world lyon

Wylot

Wylot z Lyonu mieliśmy bardzo wcześnie rano, ale na szczęście mieszaliśmy blisko stacji Rhone-Express, z której szybko dostaliśmy się na lotnisko sporo przed czasem. Tutaj w porównaniu do Lotniska Chopina zauważyliśmy, że kontrola odbywa się trochę inaczej. Każdy dostaje swoją strefę, w której wykłada swoje bagaże, mają też wielki rentgen i wyrywkową kontrolę toreb. Agnieszkę przy okazji poprosili o prześwietlenie buta w specjalnej maszynie. Nie bardzo mogła się zrozumieć z francuskim pracownikiem lotniska i przypadkowo cała weszła do tej maszynki. 🙂

niebo pełne chmur i mount blanc w tle zza szyby samolotu

Przydatne i nieprzydatne linki:

Czym fotografować w podróży?

Często pytacie mnie czym fotografuję na wyjazdach i sporo osób myśli, że biorę ze sobą jak zwykle lustrzankę. Otóż nie! Podczas każdego wyjazdu stawiam raczej na mobilność i możliwość odpoczynku. Mimo, że pracuję z torbą sprzętu na dwóch aparatach z podpiętymi jasnymi stołkami, lampami i innymi akcesoriami, na wyjazdach zwykle posługuje się się jednym małym bezlusterkowcem Opympusa OM-D E-M5 Mark II z obiektywem Olympus M.Zuiko 25mm ze światłem 1.8, albo zwykłym telefonem iPhone X.

Myślę, że jest to świetny aparat ze względu na swoje gabaryty i wagę. Nabyłem go w zestawie ze świetnym zoomem, ale sprzedałem go i kupiłem w jego miejsce mały stałoogniskowy obiektyw 25 mm co daje ok. 50 mm dla pełnej klatki. E-M5 Mark II ma dwa pokrętła – dla czasu i przesłony jak w profesjonalnej lustrzance, ma do tego świetną stabilizację matrycy i uszczelniany korpus. Jeśli chcecie coś prostszego to jest sporo tego typu sprzętów, tj. chociażby E-M10 Mark II lub III.

Jeśli macie jakieś pytania co wybrać, piszcie śmiało.

Workflow

Aby zdjęcia nie różniły się zbytnio, w miarę możliwości staram się fotografować w RAW-ach na Olympusie a w iPhonie używać aplikacji Adobe Lightroom Mobile, która również daje sporo możliwości i zapis w DNG (taki RAW Adobe). Dzięki takiemu zabiegowi w domu mogę wszystkie zdjęcia razem przebrać i dokonać spójnej obróbki na komputerze.

Ostatnio eksperymentuje również z czytnikiem kart do iPada, gdzie chciałbym zgrywać na bieżąco zdjęcia z Olympusa przez czytnik i łączyć je w jedną kolekcję w Lightroom Mobile, w którym zapisuje foty z telefonu.

Oceń wpis

Rating: 3.5 out of 5.

Mieszkam w Warszawie i fotografuję eventy.Moją pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc i poznawanie nowych ludzi. Uwielbiam też biegać, jeździć na rowerze, trenować w domowej siłowni z moją narzeczoną, a także jeść pizzę i hamburgery. Moją największą przygodą była podróż do Peru i Boliwii, gdzie spędziłem 3 tygodnie w zupełnie innym świecie. Mimo wszystko najlepiej wspominam podróż do Francji, gdzie w ciągu kilku dni również sporo się wydarzyło i zjadło…

Related Posts

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.