fbpx

Obiektywy do lustrzanek

Dobry sprzęt fotograficzny to podstawa dla każdego miłośnika fotografii. Dobry aparat to jednak nie wszystko, ważniejsze są obiektywy.

Kategoria:

Ten wpis zawiera linki afiliacyjne

Jestem Partnerem Amazon, oraz programu afiliacyjnego Ceneo i otrzymuję wynagrodzenie z tytułu określonych zakupów dokonywanych za moim pośrednictwem.

Jeśli dokonacie zakupu to ja otrzymam prowizję z tego zakupu, ale cena dla Was się nie zmienia. W ten sposób możecie otrzymać darmowe treści, które nie są sponsorowane (jeśli takie się pojawią, to będą wyraźnie oznaczone), a ja mogę w ten sposób pokryć w jakiejś części koszty prowadzenia bloga.

Dobry sprzęt fotograficzny to podstawa dla każdego miłośnika fotografii. Dobry aparat to jednak nie wszystko. Bardzo ważny jest obiektyw. Lustrzanki, zarówno te na film, jak i cyfrowe, są rewelacyjnym i uniwersalnym narzędziem, ale tylko w sytuacji, gdy można swobodnie wymieniać w nich optykę. Możliwość wymiany obiektywów to podstawowa zaleta lustrzanek. A dobry obiektyw, dobrze dopasowany do potrzeb konkretnego zdjęcia, to podstawa. Najlepiej świadczyć może o tym fakt, że wielu zawodowców kupuje tańsze aparaty, aby zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na zakup profesjonalnych obiektywów.

Co warto wiedzieć o obiektywach?

Każdy obiektyw musi posiadać ściśle określoną ogniskową (odległość) oraz maksymalny otwór przesłony, czyli największy otwór przez który do aparatu wpuszczane jest światło. Im mniejsza wartość przysłony (większy otwór przysłony, np. f /1.4), tym jaśniejszy jest obiektyw. Zawsze warto sprawdzić, czy wybrany obiektyw posiada przydatną (szczególnie w podróży) funkcję stabilizacji obrazu. Technologia ta świetnie sprawdza się w przypadku tych osób, które nie posiadają statywu lub ze względu na okoliczności wykonywania zdjęć najczęściej fotografują z ręki.

Jakie obiektywy warto posiadać w swym fotograficznym ekwipunku?

Większość lustrzanek wyposażona jest w obiektyw standardowy. Mają one przeważnie ogniskową 55 mm, choć można spotkać i inne parametry. Kąt widzenia takiego obiektywu jest zbliżony do kąta wiedzenia ludzkiego oka. Obiektywy takie bardzo dobrze radzą sobie nawet w tych warunkach, w których pojawiają się problemy z oświetleniem.

Fisheye (rybie oko)

Obiektywy fisheye tak jak ich nazwa wskazuje, dają dość ciekawy efekt rybiego oka. Ich obraz jest owalny i obejmuje bardzo duży kąt widzenia wynoszący w granicach 100-180 stopni a ich ogniskowa wynosi zwykle ok 6-10mm. Robiąc zdjęcia takim obiektywem możemy uchwycić nawet swoje stopy, lub brzuszek.

Obiektywy fisheye to obiektywy do lustrzanek, które doskonale sprawdzają się w zdjęciach 360 i panoramach sferycznych wykorzystywanych w wirtualnych spacerach. Przy wykorzystaniu głowicy panoramicznej Nodal Ninja R10 i obiektywu Sigma 8 mm f 3.5 jestem w stanie utworzyć panoramę sferyczną robiąc zdjęcie w 4 kierunkach co 90 stopni. A niektóre kamery sferyczne takie jak Theta Z1 potrafią tworzyć zdjęcie sferyczne z 2 obiektywów jednocześnie dzięki swoim niewielkim wymiarom.

Obiektywy fisheye są dość modne w fotografii i filmach sportowych tj. jazda na deskorolce, rolkach, bmx przy bardzo bliskich ujęciach. W innym zastosowaniu, w mojej ocenie bardzo szybko się nudzą i w innych zastosowaniach wykorzystywane są dość sporadycznie

Szerokokątne

Wiele możliwości daje zastosowanie obiektywów super-szerokokątnych. Obiektywy takie posiadają ogniskową 17, 21 lub 24 mm. Świetnie sprawdzają się w fotografii krajobrazowej oraz w fotografii wnętrz. Szeroki kat widzenia świetnie sprawdza się w takich sytuacjach, jednak w innych przypadkach jest praktycznie bezużyteczny. Jedynym wyjątkiem może być obiektyw o ogniskowej 24 mm, który można z powodzeniem wykorzystać do robienia portretów na tle krajobrazów.

Często stosowane w fotografii są obiektywy szerokokątne, których ogniskowa wynosi zazwyczaj 28 mm i 35 mm. Ten drugi jest znacznie bardziej uniwersalny. Zdjęcia wykonane za pomocą takiego obiektywu wyróżniają się naturalną perspektywą oraz szerokim kątem widzenia.

Sigma Art 35mm f 1.4 Nikon

Teleobiektywy

Bardziej wymagający fotograf powinien posiadać w swej kolekcji obiektywów również teleobiektyw. Ogniskowa teleobiektywów wynosi od 65 do 250 mm, co daje wiele możliwości osobie zajmującej się zawodowo fotografią. Teleobiektyw można zastosować zarówno w fotografii portretowej, jak i w fotografii krajobrazowej. Chętnie z tego typu obiektywów korzystają fotoreporterzy, którzy cenią je za możliwości zawiązane z fotografowaniem tłumów ludzi i wyodrębnianie z takiej większej grupy pojedynczych postaci. Teleobiektyw daje również szerokie możliwości związane z kadrowaniem obrazu, zwłaszcza wtedy, gdy zdjęcie wykonywane jest ze sporej odległości.

Sigma Art 85mm f 1.4 Nikon

Zoomy

Wygodnym i uniwersalnym rozwiązaniem są również obiektywy o zmiennej ogniskowej, czyli popularne zoomy. Dzięki nim można wybrać odpowiednią ogniskową zgodnie z możliwościami konkretnego modelu. Zazwyczaj takie obiektywy pozwalają na wybór ogniskowej od 28 mm do 135 mm, dzięki czemu w jednym obiektywie można znaleźć funkcje aż trzech: szerokokątnego, standardowego oraz teleobiektywu. Umożliwia to fotografowi eksperymentowanie z kadrem i to bez konieczności ciągłej wymiany optyki. Niestety, pewną wadą takich obiektywów jest ich mniejsza jasność, co może niekorzystnie wpływać na ostrość zdjęcia.

Macro

Fotograf, który chce skupić się na uwiecznianiu na zdjęciach bogactwa przyrody lub detali architektonicznych powinien zaopatrzyć się również w obiektyw makro. Pojedyncze kwiaty lub owady jako główny temat zdjęcia ? oto najczęściej spotykany sposób wykorzystywania tego typu obiektywów. Oprócz obiektywów makro na rynku są dostępne również specjalne pierścienie makro lub nasadki makro, które umożliwiają wykonanie zdjęcia drobnego szczegóły standardowym obiektywem.


Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to możesz wesprzeć mnie małą lub dużą kawką, która pomoże mi w tworzeniu kolejny wpisów jak ten, lub podobnych. Każdy wpis, to godziny poszukiwania, sprawdzanie informacji i pisanie tekstów. Bardzo pomocna jest wtedy dobra kawka, która pomaga mi tworzyć dla Was te treści.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zobacz również


Dodaj komentarz

Cześć, tu Marcin! 

Chcesz być na bieżąco z wpisami na Urbanflavour.pl?

Zapisz się na Newsletter

Fotograf eventowy - Marcin Krokowski