fbpx

Wystawa – The Art of Banksy without limits w Warszawie

W Warszawskim Koneserze zagościła wystawa The Art Of Banksy Without Limits z ponad 100 prac słynnego street artowca Banksy’ego.

Kategoria:

Od 12 Lutego do 11 kwietnia w Warszawie gości wystawa – The Art of Banksy Without Limits – wybitnego street art-owego artysty – Banksy’ego. Wystawę gości warszawski Koneser, a jej kuratorem jest Guillermo S. Quintana który sprowadził ponad 100 prac artysty z czego 17 to oryginalne pracę artysty. 

Kontrola biletów

Samo wejście na wystawę świetnie nawiązuje do poczucia humoru artysty. Na wejściu wita nas kontrola biletów która dysponuje podobnymi bramkami jak na lotniskach, ale jak się lepiej przyjrzymy, to okazuje się, że bramka, skaner bagaży, biurko i krzesła są wykonane z kartonów i pomalowane marketem.

Również ciekawy pomysł organizatorzy przygotowali na wyjściu, gdzie zrobiono instalacje przypominająca obraz który w swojej ramię miał wbudowana niszczarkę. A zaraz za nim mamy sklepik z koszulkami i bluzami które możemy kupić, lub sami przygotować. 10 zł zysku z każdej z nich idzie na pomoc uchodźcom.

Oryginalne prace Banksy’ego 

Mimo, że Banksy gardzi galeriami sztuki i aukcjami to mimo to jego prace są warte krocie. Część prac które znalazły się na wystawie w Centrum Praski Koneser pochodzi z hotelu Banksy’ego który znajduje się w Jerozolimie.

Są też oryginalne pracę z projektu “Dismaland” który odbył się w 2015 roku. Był to projekt ironicznego parku rozrywki który nie jest jest przeznaczony dla dzieci. Na wystawę w Polsce został również poraz pierwszy przetłumaczony manifest Dismaland-u na język Polski.

Wrażenia z wystawy The Art Of Banksy Without Limits

Sama wystawa nie zrobiła na mnie tak wielkiego wrażenia, jak jest to promowane, ale nadal uważam, że warto zapoznać się z taką formą, szczególnie jeśli nie poznaliśmy wcześniej jego twórczości. Wystawa pokazuje jakie wartości wyznaje artysta, jego przekaz i poczucie humoru związane ze sztuką. Nie wiadomo nawet czy Banksy wie o tej wystawie, bo nawet nie pojawia się na większych wernisażach jego prac. Zdążą się też, że jego twórczość jest zawłaszcza przez różne osoby i trafiają na aukcję, gdzie są bardzo wysoko wyceniane. 

Moje uczucia do takiej formy prezentacji jego prac są mieszane. Tak jak ciężko zrobić wystawę murali, tak tu jest podobnie. Uważam, że większe wrażenie zrobi na mnie np. wyjazd do Londynu gdzie pracę Banksy’ego są na swoim miejscu dla ludzi miasta, każdego dnia za darmo. Zwiedzając Londyn można trafić na ściany, zabezpieczone ochronna plexi, a czasem również kamerami, czy ochrona. 

Łódź Louise Michel

Z ciekawostek napiszę, bo nie każdy może jeszcze o tym słyszał. W 2020 roku, Banksy napisał do francuskiej kapitan łodzi ratunkowej, pracującej w organizacji pozarządowej która pomaga uchodźcom znalezionym na morzu. Artysta wspomniał, że jego ostatnie prace (tak jak ta wycieraczka zrobiona z elementów kamizelki ratunkowej) poruszała tematy migracyjne i nie może zatrzymać w ten sposób zarobionych pieniędzy i chce za nie ufundować nową łódź ratunkową.

W ten sposób powstał pomysł Łodzi Louise Michel na cześć słynnej feministycznej anarchistki, która została ozdobiona dziełem artysty które nawiązuje do słynnej dziewczynki z balonikiem. Tym razem na łodzi namalował dziewczynkę w kamizelce ratunkowej, trzymającą boję ratunkową w kształcie serca. Na wystawie The Art Of Banksy Without Limits znajduje się też kilka nawiązań do tej łodzi.

Łódź pod niemiecką banderą zaczęła pomagać emigrantom którzy utknęli na morzu Śródziemnym starając się uciec z Afryki Północnej na Południe Europy. Już na samym początku uratowała kilkadziesiąt osób, w tym kobiety i dzieci.

Kim jest Banksy?

W sumie to nie wiadomo. Najprawdopodobniej pochodzi z Wielkiej Brytanii i ma ok. 47 lat. Banksy jest artystą który działa na pograniczu sztuki i prawa, więc nie chce się ujawniać, przez to niewiele o nim wiadomo. W internecie krąży wiele historii i zdjęć, które rzekomo go demaskują, ale ja do tego podchodzę z dystansem. Tworzenie takich artykułów, a nawet „ustawek” aby zrobić zdjęcie nieuchwytnego artysty napewno jest świetnym click-baitem do ściągania ludzi w różne miejsca internetu. Jak dla mnie, ważniejsze jest to co chce przekazać i w jaki sposób to robi, niż to jak wygląda. Jak to mówią „Pracuj w ciszy, niech efekty robią hałas.”.

Mapa murali Banksy’ego w Londynie

Jeśli chcecie odwiedzić Londyn i znaleźć pracę Banksy’ego, poniżej znajdziecie mapkę stworzoną przez jednego z fanów jego sztuki. W ten sposób możecie trafić na najlepszą wystawę jego prac, jaką jest ulica. Jeśli ktoś już jest Londynie, to tutaj faktycznie znajdziecie wystawę The Art Of Banksy Without Limits – żadnych biletów i ograniczeń czasowych. Każdy może obejrzeć jego twórcość. Będąc w Izraelu możecie również odwiedzić jego hotel The Walled Off Hotel które również zawiera wiele prac i jest swego rodzaju również dziełem arysty.

Lista nieautoryzowanych wystaw

https://www.banksy.co.uk/shows.asp

Fałszywa wystawa Banksy’ego

Po napisaniu tego posta, doszły mnie słuchy, że wystawa to fake i faktycznie, tak może być. Narazie na stronie, gdzie podane są wystawy które nie są autoryzowane nie pojawiła się ta z Polski, ale widać, że pod tą samą nazwą pojawia się kilkukrotnie – “The Art of Banksy without limits” Większość prac artysty to reprodukcje, a on sam jak podają różne źródła nie pobierał z tego tytułu, żadnych opłat, chyba, że było to wesołe miasteczko jak w przypadku Dismaland-u. Tylko, że porównując Dismaland do wystawy w Warszawie jest to ogromna przepaść, ponieważ zestawiamy często przedrukowane reprodukcje i odwzorowane dzieła Banksy’ego do ogromnego przedsięwzięcia w którym wzieło kilkudziesięciu różnych artystów. A z resztą, sami zobaczcie co tam można było zobaczyć.


Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to możesz wesprzeć mnie małą lub dużą kawką, która pomoże mi w tworzeniu kolejny wpisów jak ten, lub podobnych. Każdy wpis, to godziny poszukiwania, sprawdzanie informacji i pisanie tekstów. Bardzo pomocna jest wtedy dobra kawka, która pomaga mi tworzyć dla Was te treści.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zobacz również


2 komentarze do “Wystawa – The Art of Banksy without limits w Warszawie”

Dodaj komentarz

Cześć, tu Marcin! 

Chcesz być na bieżąco z wpisami na Urbanflavour.pl?

Zapisz się na Newsletter

Fotograf eventowy - Marcin Krokowski