Rodzaje obiektywów do lustrzanek

Dowiedz się, jakie są podstawę rodzaje obiektywów do lustrzanek cyfrowych i zdecyduj który jest najlepszy dla Ciebie.

Dobry sprzęt fotograficzny to podstawa dla każdego miłośnika fotografii. Dobry aparat to jednak nie wszystko. Bardzo ważny jest obiektyw i rodzaje obiektywów do lustrzanek jakie zastosujemy w konkretnych zadaniach. Lustrzanki, zarówno te na film, jak i cyfrowe, są rewelacyjnym i uniwersalnym narzędziem, ale tylko w sytuacji, gdy można swobodnie wymieniać w nich optykę. Możliwość wymiany obiektywów to podstawowa zaleta lustrzanek. A dobry obiektyw, dobrze dopasowany do potrzeb konkretnego zdjęcia, to podstawa. Najlepiej świadczyć może o tym fakt, że wielu zawodowców kupuje tańsze aparaty, aby zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na zakup profesjonalnych obiektywów.

Rodzaje obiektywów do lustrzanek cyfrowych

Co warto wiedzieć o obiektywach?

Każdy obiektyw musi posiadać ściśle określoną ogniskową (odległość) oraz maksymalny otwór przesłony, czyli największy otwór przez który do aparatu wpuszczane jest światło. Im mniejsza wartość przysłony (większy otwór przysłony, np. f /1.4), tym jaśniejszy jest obiektyw. Zawsze warto sprawdzić, czy wybrany obiektyw posiada przydatną (szczególnie w podróży) funkcję stabilizacji obrazu. Technologia ta świetnie sprawdza się w przypadku tych osób, które nie posiadają statywu lub ze względu na okoliczności wykonywania zdjęć najczęściej fotografują z ręki.

Jakie obiektywy warto posiadać w swym fotograficznym ekwipunku?

Większość lustrzanek wyposażona jest w obiektyw standardowy. Mają one przeważnie ogniskową 50 mm, choć można spotkać i inne rodzaje obiektywów do lustrzanek cyfrowych takie jak 55mm. Kąt widzenia takiego obiektywu jest zbliżony do kąta wiedzenia ludzkiego oka. Obiektywy takie bardzo dobrze radzą sobie nawet w tych warunkach, w których pojawiają się problemy z oświetleniem.

Szerokokątne

Wiele możliwości daje zastosowanie obiektywów super-szerokokątnych. Obiektywy takie posiadają ogniskową od 6 do 24 mm. Świetnie sprawdzają się w fotografii krajobrazowej oraz w fotografii wnętrz. Szeroki kat widzenia świetnie sprawdza się w takich sytuacjach, jednak w innych przypadkach jest praktycznie bezużyteczny. Jedynym wyjątkiem może być obiektyw o ogniskowej 24 mm, który można z powodzeniem wykorzystać do robienia portretów na tle krajobrazów.

Sigma 8mm f/3.5 Fisheye
Sigma 8mm f/3.5 Fisheye

Często stosowane w fotografii są obiektywy szerokokątne, których ogniskowa wynosi zazwyczaj 28 mm i 35 mm. Ten drugi jest znacznie bardziej uniwersalny. Zdjęcia wykonane za pomocą takiego obiektywu wyróżniają się naturalną perspektywą oraz szerokim kątem widzenia.

Sigma Art 35mm f 1.4 Nikon
Sigma Art 35mm f 1.4 Nikon

Moim ulubionym obiektywem tego typu jest Sigma ART 35mm 1.4 która jest bardzo ostra i uniwersalna do większości zadań. Inne rodzaje obiektywów do lustrzanek cyfrowych są dla mnie często za szerokie, lub za wąskie w małych pomieszczeniach.

Teleobiektywy

Bardziej wymagający fotograf powinien posiadać w swej kolekcji obiektywów również teleobiektyw. Ogniskowa teleobiektywów wynosi od 65 do 250 mm, co daje wiele możliwości osobie zajmującej się zawodowo fotografią. Teleobiektyw można zastosować zarówno w fotografii portretowej, jak i w fotografii krajobrazowej. Chętnie z tego typu obiektywów korzystają fotoreporterzy, którzy cenią je za możliwości zawiązane z fotografowaniem tłumów ludzi i wyodrębnianie z takiej większej grupy pojedynczych postaci. Teleobiektyw daje również szerokie możliwości związane z kadrowaniem obrazu, zwłaszcza wtedy, gdy zdjęcie wykonywane jest ze sporej odległości.

Sigma Art 85mm f 1.4 Nikon
Sigma Art 85mm f 1.4 Nikon

Zoomy

Wygodnym i uniwersalnym rozwiązaniem są również obiektywy o zmiennej ogniskowej, czyli popularne zoomy. Dzięki nim można wybrać odpowiednią ogniskową zgodnie z możliwościami konkretnego modelu. Zazwyczaj takie obiektywy pozwalają na wybór ogniskowej od 28 mm do 135 mm, dzięki czemu w jednym obiektywie można znaleźć funkcje aż trzech: szerokokątnego, standardowego oraz teleobiektywu. Umożliwia to fotografowi eksperymentowanie z kadrem i to bez konieczności ciągłej wymiany optyki. Niestety, pewną wadą takich obiektywów jest ich mniejsza jasność, co może niekorzystnie wpływać na ostrość zdjęcia.

Obiektywem tego typu który mogę szczerze polecić posiadaczom Nikona jest Nikkor 24-70mm ze światłem 2.8 który wyszedł dość dawno, ale nadal jest świetnym szkłem do zadań specjalnych.

Macro

Fotograf, który chce skupić się na uwiecznianiu na zdjęciach bogactwa przyrody lub detali architektonicznych powinien zaopatrzyć się również w obiektyw makro. Pojedyncze kwiaty lub owady jako główny temat zdjęcia – oto najczęściej spotykany sposób wykorzystywania tego typu obiektywów. Oprócz obiektywów makro na rynku są dostępne również specjalne pierścienie makro lub nasadki makro, które umożliwiają wykonanie zdjęcia drobnego szczegóły standardowym obiektywem.


Zobacz również:


Dodaj komentarz