fbpx

Automatyczne skalowanie zdjęć w macOS w 8 krokach

Zobacz jak zrobić automatyczne skalowanie zdjęć w MacOS w 8 krokach, a potem skaluj zdjęcia do internetu za pomocą tylko dwóch kliknięć myszką.

Kategoria:

Jako fotograf bardzo dużo pracuję na zdjęciach, a ostatnio tez sporo czasu zacząłem spędzać na przebudową moich stron internetowych. W pracy nad stroną, SEO i optymalizacją sporym ułatwieniem stało się dla mnie automatyczne skalowanie zdjęć w mac os za pomocą Automatora. W tym poradniku pokaże jak za pomocą kilku dwóch kliknięć skalować zdjęcia do ustalonej wcześniej szerokości.

Poniższa akcja będzie zmieniać rozmiar oryginalnego pliku. Na końcu pokażę, jak zrobić akcję która utworzy kopię pliku i pozostawi oryginał.

Ikona Automator

Automatyczne skalowanie zdjęć w MacOS za pomocą Automatora.

Aplikacja Automator jest domyślnie zainstalowana na każdym komputerze z systemem MacOS i znajdziemy ją na trzy sposoby:

 • Wchodząc w Finder > Aplikacje > Automator
 • Wybierając z Lanchpada który domyślnie jest Docku
 • Klikając CMD + Spacja i wpisując “Automator”
Automator

Po jej uruchomieniu zobaczymy taki widok. W naszym przypadku klikamy “New Document”.

Tworzymy szybką akcję

Aby utworzyć naszą automatyzację, w oknie które się pojawi wybieramy koło zębate podpisane “Quick Action” i niebieski przycisk Choose.

Tworzenie szybkich akcji w Automatorze

Wybieramy rodzaj akcji

W nowym oknie, w lewej kolumnie Actions mamy katalog Library a w nim Photos. Klikając w niego, po prawej otworzy nam się lista dostępnych akcji związanych ze zdjęciami. Szukamy w tym miejscu Scale Images i klikamy podwójnie, lub przeciągamy do okna po prawej w którym widać napis “Drag actions or files here to build your workflow.”

Automatyczne skalowanie zdjęć MacOS

Ustawiamy akcje

Kiedy przeciągniemy akcję “Scale Images” do naszego workflow to możemy już ustawić co ma się tam wydarzyć. Na samej górze mamy takie parametry jak:

 • Workflow recives current – zostawiamy na automatic
 • in – zostawiamy any application, chyba że nie chcemy gdzieś jej widzieć
 • Imputs is – w naszym przypadku nawet nie zmienimy
 • Image – tu możemy wybrać ikonkę która pojawi się w menu obok nazwy naszej akcji (ja dodaję zwykle aparat). Jeśli fotki mają być do internetu, to możecie ustawić sobie np. globus (Globe)
 • Color – szczerze nie wiem co zmienia, ale jeśli chcecie dodać etykietę to wybieracie Library > Files & Folders > Label Finder Items i tam możecie dodać akcję dodawania kolorowej etykiety

Scale Images

Akcja którą dodaliście ma opcję ustawienia szerokości zdjęć w pikselach, lub procentach. Ja zawsze używam pixeli, a w przypadku zdjęć na stronę mam utworzone dwie akcje 1400 dla zdjęć w galerii i 1920 dla okładek. W poniższym przykładzie jest to 1200.

automatyczne skalowanie zdjęć w MacOS za pomocą Automatora

Jak szybko ustawić dowolny rozmiar?

Jeśli chcecie mieć możliwość zmiany tego parametru za każdym razem to poniżej wybieracie “Options” i zaznaczacie “Show this action when the workflow runs” i przy każdym uruchomieniu akcji zobaczycie takie okno w którym możecie podać dowolną szerokość.

wybieranie rozmiaru zdjec automator - Urbanflavour.pl

Zapisujemy akcję

Jak już wszystko ustawimy, to wybieramy File > Save, lub klikamy CMD + S i nazywamy naszą akcję.

zapisywanie akcji automatora w mac os

Testujemy naszą akcję

Kiedy nasza akcja jest już zapisana możemy sprawdzić czy działa. W tym celu najlepiej użyć kopi dowolnego zdjęcia, ponieważ akcja nadpisuje istniejący plik. Następnie otwieramy menu kontekstowe klikająć dwoma palcami na touchpadzie, lub pojedynczo trzymając klawisz CTRL. W menu wybieramy Quick Actions a z listy naszą akcję. Przez chwilę na górnym pasku menu możemy zobaczyć koło zębate, a po chwili nasz plik zmniejszy już szerokość.

W ten sposób nie musimy otwierać zdjęć w żadnej aplikacji, wpisywać wymiarów i zapisywać ich za każdym razem. Podoba się?

Automatyczne skalowanie zdjęć MacOS

Tworzenie akcji która nie nadpisuje pliku

Jeśli chcemy zrobić automatyzację która nie nadpisze nam oryginalnego zdjęcia, tylko utworzy jego kopię to musimy dodać najlepiej dwa zadania:

 • Copy finder items
 • Rename Finder Items: Add Text

Najprościej użyć okienka z lupką i tam wpisać te nazwy.

nazywanie zdjec automator - Urbanflavour.pl

Ustawiamy je w takiej kolejności jak powyżej. Wybieramy miejsce w którym chcemy zapisać nasze pomniejszone zdjęcia, oraz za pomocą parametru Add Text możemy dodać dowolny tekst do zdjęcia z nowymi wymiarami.

Ja ustawiłem zapis plików w folderze Dekstop i dodałem do nazwy “_1200” oraz ustawiłem “after name” przez co pliki wyjsćiowe mają nazwę pliku “nazwapliku_1200.xxx”.

Do czego można jeszcze wykorzystać Automator w MacOS?

Automator to bardzo rozbudowane narzędzie i sam wykorzystuję tylko ułamek jego możliwości, ale najciekawsze z nich, które używam:

 • Konwersja zdjęć i grafik do formatu JPEG
 • Tworzenie PDF-ów z kilku zdjęć
 • Obracanie zdjęcia
 • Zmiana nazw plików
 • Miksowanie tych zadań np. zmiana nazwy + skalowanie

Chcecie więcej taki przykładów, albo gotowe akcje?


Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to możesz wesprzeć mnie małą lub dużą kawką, która pomoże mi w tworzeniu kolejny wpisów jak ten, lub podobnych. Każdy wpis, to godziny poszukiwania, sprawdzanie informacji i pisanie tekstów. Bardzo pomocna jest wtedy dobra kawka, która pomaga mi tworzyć dla Was te treści.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zobacz również


Dodaj komentarz

Cześć, tu Marcin! 

Chcesz być na bieżąco z wpisami na Urbanflavour.pl?

Zapisz się na Newsletter

Fotograf eventowy - Marcin Krokowski