fbpx

Jak przenieść Lightroom z PC na Mac?

Jak przenieść Lightroom z PC na Mac i nie utracić postępów swojej pracy? Zobacz jak łatwo przenieść katalog Lightroom i na co zwrócić uwagę.

Kategoria:

Swoją przygodę z fotografią rozpoczynałem na laptopie Samsunga z Windowsem, przy zakupie którego kierowałem się głównie parametrami tego co ma w środku. Potem kupiłem jakiś monitor zewnętrzny i tak męczyłem się przez kilka lat, aż zorientowałem się, że matryca TN i tani monitor IPS to nie jest najlepszy zestaw do pracy z fotografią. Mimo, że na tamte czasy miałem procesor intel Core i7 (wiadomo, im większe “i” tym lepiej) 16GB RAM i jakiś wypasiony dysk SSD od Samsunga, które dokupiłem by jakoś to chodziło. Było znośnie, ale czasem system stwierdzał, że 16GB RAM, to za mało i zamknie mi jakiś program, wedle swojego uznania. Miałem tego dość.

Mój stary laptop samsung i7

Przesiadka z PC na MAC przy pracy nad zdjęciami

Przyszedł czas na poważną decyzję.  Na początku myślałem, że kupując laptop za 3000 zł + większy RAM i dysk SSD, to już mam demona prędkość i wydajności. Jednak po testach i poważnych poszukiwaniach postanowiłem przejść na MacBooka Pro 15 z 2015

Niby też i7, ale zamiast 2 to już 4 generacji, RAM-u tyle samo i mały dysk SSD 256GB ale nie SATA a już PCI-E, to jednak praca na Maku była o wiele przyjemniejsza. Nic się nie wysypywało przy tej samej ilości RAMu, nie musiałem formatować dysku, bo system miał jakieś problemy i zbierał syf, a do tego feeling tego sprzętu i jakość matrycy jak na tamte czasy, to było coś co dawało mi radość z pracy. Dziś pracuje już na MacBooku Pro 14 i szczerze polecam!

Laptop do obróbki zdjęć z eventów

Laptop do obróbki zdjęć?

Jeśli zastanawiasz się jaki laptop kupić do obróbki i na co zwrócić uwagę to zajrzyj do wpisu, który przygotowałem na ten temat.

Zobacz wpis

Pamiętaj o backupie!

Kiedy zainstalowałem już wszystkie programy na nowym komputerze, to musiałem jeszcze poradzić sobie z przeniesieniem zdjęć i katalogu Lightroom-a. Tutaj trzeba być ostrożnym, by nie zrobić bałaganu. Najlepiej zgrać zawartość całego dysku na zewnętrzny dysk USB. Jeśli nie mamy pewności co nam będzie potrzebne, to lepiej skopiować wszystko na dysk zewnętrzny, potem sukcesywnie przenosić wszystkie pliki, by doprowadzić nasze dane i ustawienia programów do stanu jaki mieliśmy na poprzednim laptopie.

W tej chwili porządny dysk SSD 1TB na USB 3.2 gen.2, który ma transfery na poziomie 1000MB/s i ciężko go uszkodzić wstrząsami dostaniemy za ok 500 zł. Sprawdźcie Samsunga T7 1TB. Ja używam starszej wersji Samsunga T5, która ma transfer ok 500MB/s, a już bardzo szybko można na nim pracować, a nawet obrabiać zdjęcia. Przegrywanie dużej ilości zdjęć i innych plików nie zajmie wam dużo czasu.

Gdzie trzymasz zdjęcia?

Dobrze, jeśli wszystkie zdjęcia mamy w jakimś folderze, który zawiera wszystkie katalogi, wtedy możemy przenieść go na nowy komputer i po przeniesieniu katalogu wskazać miejsce zdjęć za pomocą opcje „Update folder location”. Jeśli mamy zdjęcia na dysku sieciowym NAS, to musimy tylko wskazać ścieżkę na nowym komputerze. Ale zacznijmy od przenoszenia katalogu Lightroom, a do tego wrócimy na końcu.

Ja na dysku sieciowym mam osobny udział (taka partycja na serwerach NAS) o nazwie Urbanflavour, a w nim wszystko podzielone na lata. Na laptopie wygląda to tak samo.

Update folder location
Jak przeniosę folder Photos w inne miejsce, to wybierając Update Folder Location... mogę wskazać jego miejsce i Lightroom już poprawi ścieżki do wszystkich sub-folderów z datami 2021, 2022 i folderu Mobile.

Jak przenieść katalog Lightroom z PC na Mac?

Znajdź katalog

Aby przenieść nasz katalog, musimy najpierw określić jego położenie, co jest bardzo proste. Albo wiemy już wcześniej, gdzie stworzyliśmy katalog, albo możemy to zrobić otwierając Lightroom Classic i wybierać z menu:

  • Z górnego menu wybieramy: Lightroom Classic -> Catalog Settings
  • Skrót klawiszowy: Options + Command + przecinek

W oknie Catalog Settings pierwsze co zobaczycie to zakładka General która zaczyna się od sekcji Information, a pierwszą z nich jest ściezka do waszego katalogu Lightroom. Wystarczy kliknąć Show i już widzicie Wasz katalog. W moim wypadku ściężką katalogu było 

Ustawienia Katalogu Lightroom Classic

U mnie jest to Location: /Volumes/UF/Catalogs/_LightroomCAT więc kopiuję katalog _LightroomCAT. 

Domyślny katalog Lightroom Classic
Tak wyglada domyślna ścieżką katalogu w Windowsie dla użytkownika rsylvan.

U Was katalog może mieć inną nazwę. Domyślnie jest to po prostu Lightroom i znajduje się w ściężce /Users/[wasza nazwa użytkownika]/Pictures/Lightroom, ale jeśli tworzyliście katalog samodzielnie w innym miejscu to postępujecie tak samo.

Przenieś najważniejsze pliki

Zanim zaczniemy przenosić pliki. Zamknij Lightroom Classic.

Pliki katalogu

Najważniejsze na czym nam będzie zależało a znajduje się w folderze katalogu to plik z rozszerzeniem .lrcat, a od wersji Lightroom Classic 11 również plik .lrcat-data, który jest równie ważny.

Najważniejsze pliki katalogu Lightroom Classic
Najważniejsze pliki katalogu Lightroom Classic.

Pliki pomocnicze

Pliki z koncowkami Helper.lrdata, Previews.lrdata, Smart Previews.lrdata i Sync.lrdata nie są aż tak ważne, więc nic się nie stanie, jeśli ich nie przeniesiemy. Mój katalog przy tysiącach zdjęć z 10 lat ma jakieś 2GB, ale pliki Previews i Smart Previews potrafią już zająć kilkadziesiąt GB – są to miniaturki i podglądy zdjęć, które tworzą się w czasie przeglądania katalogu i obróbki zdjęć. Lightroom sam odbuduje pliki Previews, a Smart Previews możemy utworzyć samodzielnie.

Zrzut ekranu okna menedżera plików wyświetlającego zawartość folderu „_LightroomCAT”. Widok przedstawia różne foldery i pliki katalogu Lightroom, w tym „Kopie zapasowe”, „Ustawienia Lightroom” i „Wtyczki”, wraz ze szczegółowymi informacjami na temat ich rozmiaru, typu i daty ostatniej modyfikacji. To przydatna pomoc dla każdego, kto zastanawia się, jak korzystać z Lightroom z PC na Mac.

Kopie zapasowe

W folderze znajdziemy również sub-folder o nazwie Backups, który tworzy kopie zapasowe naszego katalogu według ustalonego harmonogramu. Aby odpalić katalog w nowej lokalizacji nie są nam potrzebne kopie, więc możemy je usunąć lub pozostawić na swoim miejscu.

Kopia zapasowa katalogu Lightroom Classic

Ja robię taką kopię raz na miesiąc, bo i tak w razie czego korzystam również z TimeMachine.

Pliki ustawień i presety

W folderze z katalogiem może znajdować się również folder Lightroom Settings (jeśli tak wcześniej wybraliśmy), który zawiera większość naszych ustawień Lightroom-a i najważniejsze – presety!

Zrzut ekranu okna menedżera plików wyświetlającego zawartość folderu „_LightroomCAT”. Widok przedstawia różne foldery i pliki katalogu Lightroom, w tym „Kopie zapasowe”, „Ustawienia Lightroom” i „Wtyczki”, wraz ze szczegółowymi informacjami na temat ich rozmiaru, typu i daty ostatniej modyfikacji. To przydatna pomoc dla każdego, kto zastanawia się, jak korzystać z Lightroom z PC na Mac.
U mnie jest to folder “Lightroom Settings”

Domyślnie jest on jednak:

W windowsie – C:users<nazwa użytkownika>appdataroamingAdobeCamera RawSettings

Na Macu – Macintosh HD/Users/<nazwa użytkownika>/Library/Application Support/Adobe/Camera Raw/Settings

Jeśli korzystacie z jednego katalogu, to mogliście wybrać opcję zapisu do katalogu. Ma to swoje plusy i minusy (napisze o tym osobny wpis). Jeśli korzystacie z tej opcji, to musicie przenieść ten folder, by nie stracić swoich ustawień i presetów.

Ustawienia ścieżki resetów w Lightroom Classic
Tutaj możecie sprawdzić ścieżkę do wszystkich ustawień i samych presetów.

Ważne info

Jeśli zaznaczycie opcję “Store Presets with this katalog” a do tej pory z niej nie korzystaliście, to wasze ustawienia nie zostaną skopiowane. Więc jeśli jesteście już na etapie przenoszenia katalogu na nowy komputer, to kliknijcie sobie w “Show All Other Lightroom Presets” i skopiujcie ten katalog.

A jeśli będziecie chcieli trzymać wszystkie ustawienia w folderze z katalogiem, to możecie zaznaczyć “Store Presets with this katalog” i całą zawartość skopiować do ścieżki w katalogu, którą utworzy Lightroom i dostaniecie się do niej przyciskiem również przyciskiem “Show All Other Lightroom Presets” – zobaczcie, że jest to już ścieżką …/[wasz-katalog]/Lightroom Settings

I jeszcze jedno. Jeśli korzystacie z kilku katalogów, to może to nie być dla Was najwygodniejsze rozwiązanie, bo nowy katalog, nie będzie widział presetów, powiązanych z innym katalogiem.

Folder z presetami

Same presety znajdziecie dokładnie w folderze

C:Users[nazwa-użytkownika]AppDataRoamingAdobeCameraRawSettings

Skopiuj katalog na nowy komputer

Katalog na nowy komputer możesz skopiować w dowolny sposób on-line, za pomocą karty pamięci, pendrive czy dysku twardego. Ja polecam do tego szybki dysk SSD Samsung T7 (następca T5), który otrzymałem od żony i trzymam też na nim nadmiar zdjęć. Przy współpracach z innymi fotografami pozwala przenieść szybko dużą ilość plików, więc można za pomocą takiego przenośnego dysku SSD przenieść również nasze zdjęcia z laptopa, bo zewnętrzne dyski SSD mają już podobne pojemności rzędu 512GB do 2TB.

Lokalizacja katalogu

Jeśli mamy MacBooka, czy innego Maka, to mamy jeden bardzo szybki dysk SSD, więc pod względem wydajności nie ma znaczenia na jakiej partycji znajduje się dysk. Jednak pod względem wygody i bezpieczeństwa do pracy nad zdjęciami polecam zrobić osobną partycję, a właściwie wolumin APFS (woluminy dynamicznie przydzielają miejsce, więc nie trzeba określać z góry ich pojemności) i na nim stworzyć miejsce na katalog, lub katalogi, jeśli mamy ich kilka. Według mnie jest to lepsze rozwiązanie niż domyślna lokalizacja katalogu w katalogach użytkownika systemu MacOS.

U mnie jest to wolumin „UF”, w którym mam folder „Catalogs” a w nim umieszczam swój głowny katalog LR „ _LightroomCAT” – /UF/Catalogs/_LightroomCAT. Wcześniej katalog miałem bezpośrednio na woluminie „UF” w folderze o nazwie „LRCat” lub coś podobnego. Ważne by pliki katalogu były w jakimś folderze, aby nie mieszały się z innymi plikami i folderami. W moim wypadku, jedyny folder, który stworzyłem sam to „Plugins” gdzie umieściłem pliki do wtyczek JPEGmini i Pic-Time.

Otwórz katalog

Kiedy już skopiujemy katalog, a Lightroom jest zainstalowany, to wystarczy kliknąć dwa razy w plik z rozszerzeniem .lrcat i niebieską ikonką. Możemy otworzyć Lightroom Classic i wybrać File -> Open Catalog. Teraz już jest wszystko gotowe.

Najważniejsze pliki katalogu Lightroom Classic

Jeśli nie przenieśliśmy plików podglądów, to zdjęcia mogą na początku mogą ładować się odrobinę dłużej. Możemy też wygenerować samodzielnie Previews, 1:1 Previews, czy Smart Previews.

Tworzenie miniatur Lightroom Classic Smart PReviews
Z menu wybieramy Library > Previews

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to możesz wesprzeć mnie małą lub dużą kawką, która pomoże mi w tworzeniu kolejny wpisów jak ten, lub podobnych. Każdy wpis, to godziny poszukiwania, sprawdzanie informacji i pisanie tekstów. Bardzo pomocna jest wtedy dobra kawka, która pomaga mi tworzyć dla Was te treści.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zobacz również


Dodaj komentarz

Cześć, tu Marcin! 

Chcesz być na bieżąco z wpisami na Urbanflavour.pl?

Zapisz się na Newsletter

Fotograf eventowy - Marcin Krokowski