fbpx

Kompresja RAW do DNG

Najważniejsze informacje o formacie RAW i konwersji do plików DNG w programie Adobe Lightroom.

Kategoria:

W lustrzankach cyfrowych zamiast kliszy, zastosowano negatywy cyfrowe, powszechnie nazywane plikami RAW. W zależności od producenta aparatu mogą różnić się rozszerzeniem plików, dla Canona będą to .CR2, .CRW a dla Nikona .NEF i .NRW. Jednak Adobe wpadło na genialny pomysł ujednolicenia ich wszystkich do własnego formatu Digital NeGative – cyfrowego negatywu. W tym artykule przedstawię czym są pliki RAW, oraz czemu warto zamieniać je do formatu DNG i jak przebiega kompresja do DNG w programie Adobe Lightr

Format DNG w 2008 został również uznany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) jako niezależny standard zapisu obrazu rejestrowanego przez aparaty cyfrowe. Obecnie używany jest w ponad 150 modelach aparatów. Niestety do tej pory Nikon ani Canon nie przeszły na ten zapis w swoich aparatach, ale w tym wpisie pokaże jak z niego, mimo to korzystać.

Co to są pliki RAW?

Kiedy robimy zdjęcia aparatem cyfrowym i niektórymi kompaktami mamy do wyboru 2 podstawowe formaty pliku – RAW i JPEG(o różnym rozmiarze stopniu kompresji). Niektórzy producenci zastosowali też format DNG już w aparacie.  Zapisując zdjęcia do RAW, otrzymujemy cyfrowy negatyw, który posiada wszystkie informacje jakie trafiły na matrycę w czasie otwarcia migawki, oraz zawsze najwyższą rozdzielczość pliku, czego nie daje nam skompresowany JPEG*.

Pliki RAW występują również przy zapisie video, ale nie będę poruszał tutaj tego tematu.

Eksport lub zapis rawów do pliku JPEG nazywamy – wywoływaniem cyfrowego negatywu. Jest to proces nie odwracalny i nie ma powrotu z plik JPEG do RAW, ponieważ został już poddany kompresji stratnej.

Lista formatów RAW według procentów

ProducentRozszerzenie plików
Canon.crw .cr2
Casio.bay .raw
Epson.erf
Fuji.raf
Hasselblad.3fr
Kodak.dcs .dcr .drf .k25 .kdc .tif
Leica.dng .raw
Mamiya.mef
Minolta.mrw
Nikon.nef .nrw
Olympus.orf
Panasonic.raw .rw2
Pentax.ptx .pef .dng
Phase One.cap .tif .iiq .eip
Red.r3d
Ricoh.dng
Samsung.dng .srw
Sigma.x3f
Sony.arw .srf .sr2

Zalety cyfrowego negatywu RAW

 • Brak kompresji stratnej (czasem można dodać kompresję bezstratną, lub stratną, ale obciąża to aparat i wydłuża zapis)
 • 12-14 bitów na piksel. (pliki JPEG mają ich tylko 8)
 • Charakteryzuje się najszerszym zakresem tonalnym
  Możemy odzyskać przepalone, lub niedoświetlone fragmenty fotografii, w znacznie większym stopniu niż ze skompresowanych plików jpg
 • Przy obróbce możemy dokonać korekty balansu bieli, jeśli my lub automatyczny balans bieli źle ocenił mieszane oświetlenie
 • Możliwość edycji bez naruszania oryginalnego pliku
  Wszystkie zmiany (min. ekspozycja, kontrast, balans bieli, kadrowanie, konwersja na BW) dokonywane są w oddzielnym pliku XMP. Jeśli popełnimy jakiś błąd, łatwo możemy go cofnąć i powrócić do pliku wyjściowego. Możemy również wywołać jeden plik na kilka sposobów.

Wady cyfrowego negatywu RAW

Według mnie nie mają wad, ale często poruszane są dwie kwestie:

 • Większy rozmiar plików w porównaniu z plikami JPEG
 • Trzeba je wywołać*

Może kiedyś karty pamięci były małe i drogie, to można było się zastanawiać co wybrać. Teraz już mało kto ma ten problem bo większość aparatów działa na karty SD które są już w rozsądnych cenach. Więc jeśli nie robimy zdjęć jak karabin maszynowy to nawet jedna dobra karta 64GB za ok 90 zł powinna nam starczyć na calutki dzień. Więc o co ten lament?

Fotografując w JPEG zwykle aparat podejmuje za nas wiele decyzji na temat tego jak finalnie ma wyglądać zdjęcie. Tak naprawdę oprogramowanie aparatu w ułamku sekundy wywołuje plik RAW, zmieniając wiele parametrów tj. kontrast, saturacja, ostrość. Zwykle możemy wybrać ustawienia z gotowej listy w aparacie, albo tak jak w nowych telefonach zdać się na AI które dobierze odpowiednie (albo i nie) wartości. Przez to wiele osób uważa że pliki RAW dają brzydkie zdjęcia.

Czasem można się spotkać z filozofią osób które moim zdaniem boją się programów graficznych i mówią, że to aparat robi zdjęcia a nie Photoshop i dobre zdjęcie nie wymaga obróbki. No niestety, ale może Photoshop tego nie robi, ale ich aparat już tak i to zwykle na jedno kopyto.

Poniżej mała symulacja jak wygląda kompletnie surowe i to symulujące ustawienia aparatu w trybie JPEG.

format raw dng 0 1 - Urbanflavour.pl
Modified
format raw dng 1 1 - Urbanflavour.pl
Original

Co to jest Digital NeGative (DNG)?

DNG jest to format wprowadzony przez firmę Adobe. Pliki DNG tworzymy z RAWów, NEFów, CR2 itd. które powstają aparatach cyfrowych jako cyfrowy negatyw.

Zalety DNG

Mówi się, że DNG jest plikiem, ja bym nazwał je folderami/archiwum. Ponieważ znajdują się tam  od 2 do 4 plików. Pierwszy z nich to bezstratne skompresowany plik RAW, drugi to wszystkie dane obróbki (zamiast oddzielnego pliku XMP). Trzeci i czwarty plik są opcjonalne, jeden z nich to  plik JPEG podglądu, który przyśpieszy przeglądanie zdjęć, ponieważ program nie będzie musiał wczytywać danych z dużego negatywu. Możliwe jest też dodanie oryginalnego pliku RAW, jednak zwiększy to rozmiar pliku prawie 2-krotnie.

Standardowy plik DNG jest ok. 10% mniejszy od zwykłego RAWu,  a przy dużych plikach, nawet do 30%. Co przy zgrywaniu tygodniowo kilkuset, czy kilku-tysięcy zdjęć, może zaoszczędzić nam sporo miejsca i pieniążków na nowe dyski twarde.

A o to przykładowa tabelka porównawcza.

RozdzielczośćRAWDNGDNG+JPEG+JPEG
12.7 Mpix12.1 MB9.7 MB11 MB4.5 MB2 MB
10 Mpix8.7 MB7.6 MB8.7 MB3.8 MB1.8 MB
8 Mpix7 MB6.1 MB7.1 MB3.3 MB1.6 MB

„+” oznacza wysoką jakość pliku JPEG lub wyższą rozdzielczość podglądu w pliku DNG (zaszyty JPEG)

Uniwersalność formatu DNG

Pliki DNG są wolnym formatem, niezależnym od producentów sprzętu, przez co producenci niezależnego oprogramowania mogą łatwiej budować swoje wtyczki.

Kompresja do DNG

Konwersje do DNG w Lightroomie można przeprowadzić na dwa sposoby:

 • Konwertując pliki przy imporcie do katalogu LR
 • Konwertując pliki znajdujące się w katalogu LR

Kompresja do DNG bez użycia Adobe Lightroom

Jest jeszcze jeden sposób bez wykorzystania Lightroom-a – możemy skorzystać z Adobe DNG Covertera, lub podobnego programu w którym zmienimy dowolne pliki RAW.

Nowy aparat, a stare oprogramowanie

Funkcja kompresji do DNG może być przydatna w momencie kiedy posiadacie starszą wersję LR i Adobe Camera RAW. W Adobe Creative Cloud nie ma tego problemu ponieważ dostaniecie na bierząco kolejne aktualizacje Adobe Camera RAW dla nowych aparatów i obiektywów.

Jeśli np. pracujecie ciągle na LR w wersji 5 lub wcześniejszej a korzysta z nowego korpusu Sony A7 III to wasz LR i ACR nie będzie wspierał plików RAW z tego body. Jedyna możliwość to wykorzystanie Adobe DNG Converter to zrobienia plików DNG, które będą kompatybilne z LR 5 lub starszym.

A co jeśli Adobe  Digital NeGative Coverter nie wspiera mojego body?

Przy konwersji możecie również wybrać wersję pliku DNG odpowiednią dla waszej wersji LR.

Jeśli mamy nowy aparat, I starszą wersję systemu Windows może się zdarzyć, że Adobe Digital NeGative Converter nie odczyta plików RAW z naszego body bo też stracił wsparcie np. do Windows 7. Z takim problemem spotkał się jeden z czytelników mojego bloga, który korzysta z Windows 7 i zakupił Nikona Z6II. Szukając rozwiązania znaleźliśmy jeden sposób, który nie jest może idealny, ale pozwala na edycję czegoś więcej niż pliki JPEG w Adobe Lightroomie w wersji pudełkowej, która nie wspiera Z6II.

 1. Próbowaliśmy z Nikon NX-D zapisać Rawy do formatu TIFF, ale pojawił się jakiś problem z zapisem – może Wam się udało?
 2. RAW do TIFF można zrobić też w darmowej aplikacji Darktable na Windows 7. Pliki TIFF można wtedy importować do LR I edytować. Sprawdziliśmy i działa!
 3. Można też spróbować zmienić Camera Model w danych EXIF z” Z 6_2” na “Z” ale jest dość ryzykowne ponieważ nasze RAWY będą widziane jako te z Z6 pierwszej generacji. Dobrze zrobić przy tym kopię zapasowa! 

Importowanie RAW-ów do formatu DNG w LR

 1. Wciskamy CTRL+SHIFT+I  lub wchodzimy w File > Import Photos. Po lewej stronie widzimy kolumnę Source. W niej wybieramy nośnik lub folder z którego przenosimy zdjęcia.
 2. Następnie na środku wybieramy „Copy as DNG” i poniżej możemy wybrać zdjęcia które chcemy importować.
 3. Po prawej możemy ustawić wielkość miniaturek, reguły nazywania plików, wstępny preset,  metadane, słowa kluczowe oraz ścieżkę zapisu.
 4. Jeśli już wszystko przygotowaliśmy to następnie klikamy Import i czekamy na załadowanie plików na nasz dysk.

Konwertowanie plików do formatu DNG w Lightroomie

Jeśli mamy już wcześniej załadowane RAWy na naszym dysku i katalogu LR, wtedy możemy skorzystać z funkcji która kryje się pod zakładką Library > Convert Photos to DNG…

Powinniśmy zobaczyć takie okienko gdzie ustawiamy jak ma wyglądać nasza kompresja do DNG.

Konwertowanie zdjęć do DNG w Lightroom
Ja ustawiam wszystko w ten sposób.

Teraz piszę każda z opcji po kolei.

Only Convert RAW files, aby pominąć pliki JPEG, TIFF itp.

Delete originals after successful conversion to usuwanie oryginałów po udanej konwersji. Dobrze zaznaczyć, aby nie zapychać dysku.

File Extension – tu wybieramy czy w plikach rozszerzenie będzie napisane małymi, czy dużymi literkami. Co kto lubi.

Jeśli planujemy pracować na starszej wersji oprogramowania Adobe. Możemy ustawić kompatybilność dla starszych wtyczek Camera RAW.

JPEG Preview – Ustalamy rozmiar miniaturki. Tutaj optymalnie wybrać medium size, a najlepiej Full Size ponieważ zamiast za każdym razem tworzyć z kilku MB pliku miniaturkę w przeglądarkach, otrzymamy optymalny podgląd z JPEG-a zaszyty w pliku DNG.

Embed Fast Load Data – jeśli zaznaczymy to wszystkie dane o edycji będą zaszyte w pliku DNG. Nieznacznie zwiększa to rozmiar, ale mamy większy porządek w plikach i przy utracie katalogu LR zmiany są w pojedynczym pliku. Zwiększa to też szybkość ładowania tych ustawień.

Use Lossy Compressy – Jeśli to zaznaczymy, to mamy nadal większość korzyści z DNG, ale jednak dodajemy stratną kompresję aby zmniejszyć pliki. Nie zaleca się tego robić, bo bezpowrotnie utracimy część informacji z RAWa.

Embed Original RAW File – Nigdy tego nie używam, bo plik rośnie ponad 2x. To przez to że plik DNG zapisze w sobie oryginalny plik RAW. Daje to możliwość powrotu do formatu RAW ponieważ konwersja do DNG jest nieodwracalna.


Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to możesz wesprzeć mnie małą lub dużą kawką, która pomoże mi w tworzeniu kolejny wpisów jak ten, lub podobnych. Każdy wpis, to godziny poszukiwania, sprawdzanie informacji i pisanie tekstów. Bardzo pomocna jest wtedy dobra kawka, która pomaga mi tworzyć dla Was te treści.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zobacz również


9 komentarzy do “Kompresja RAW do DNG”

 1. Sorki Man. RAW’a z (*.nef) Nikona mogę “wywołać” jak chcę. Do DNG muszę mieć *.jpg, który już mi narzuca sposób wywołania (coby objąć tonalny całokształt). Na wój mi RAW, z którego nie mogę “wyciągnąć” tego co ja chcę? Masz realne uzasadnienie? Pewnie dlatego producenci prawdziwych aparatów olali DNG. Przyszłość tego formatu należy do smartfonów, jedynie.

  Odpowiedz
  • Hej, ale czemu nie możesz z DNG wywołać zdjęcia jak z RAW? Jeden i drugi to surówka z której można tak samo ratować ekspozycje, wyciągać cienie, ratować przepalenia. DNG to praktycznie RAW opakowany w xmp i podgląd.

   JPEG w RAW może być różnej wielkości i jest tylko podglądem tego co na zdjęciu. Nie ma powiązania z tym jak możesz wywołać zdjęcie.

   Dla przykładu – wytyczne American Society of Media Photographers, dla nich format DNG jest wygodniejszą formą archiwizacji z tych względów które opisałem wyżej.

   https://www.asmp.org/wp-content/uploads/ASMP_Digital-Photo-Guide_FINAL_2019-12-17.pdf

   Odpowiedz
 2. Mam problem z powrotem do “obrobionych ” plików dng.
  Obrabiane pliki dng trafiały na dysk zewnętrzny i backup. Teraz chcę do nich wrócić, nie mam tam tagów ani obróbki. Co jest powodem braku zapisu zmian w zdjęciach? Proszę o pomoc.

  Odpowiedz
  • W Catalog Setings musisz wcześniej zaznaczyć “Automaticaly write metadata into XMP” żeby wszystko zapisywało się automatycznie, zamiast ręcznie zapisywać zmiany w pliku przez CTRL + S.
   Include Develop Settings in metadata insider JPEG, TIFF, PNG, PSD files

   Bez tego zmiany się nie zapisywały. Przy plikach pojawia się wtedy coś takiego: Metadata

   Odpowiedz
   • Chodzi konkretnie o lightrooma. Kolejny import obrobionych wcześniej zdjęć nie wyświetla zmian i tagów. Jakby nic nigdy nie było robione ze zdjęciami.

    Odpowiedz
    • Jeśli tak dzieje się to w Lightroomie, to tak jak wspomniałem w poprzednim komentarzu. Jeśli Lightroom nie zapisywał automatycznie zmian do plików to przy ponownym imporcie ich nie będzie.

     Jeśli są w katalogu, w którym były edytowane to zmiany tam powinny zostać. Jeśli zostały z niego usunięte, lub masz nowy katalog to nie da się tego odwrócić.

     Odpowiedz
 3. Coś się stało, wcześniej lightroom zapisywał i bez problemu wczytywało mi zdjęcia przy ponownym imporcie teraz tak nie jest. Można to jakoś załączyć w Lr?

  Odpowiedz
 4. Przekonwertowałem swoje RAW’y do DNG wraz z miniaturkami (załączone jpg). Miniaturki są takie jak “wywołane” czyli pokazują jak zostało wykadrowane, kolory itp.
  Co zrobić, gdy ponownie zacznę “grzebać” w DNG i chciałbym odświeżyć miniaturkę?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cześć, tu Marcin! 

Chcesz być na bieżąco z wpisami na Urbanflavour.pl?

Zapisz się na Newsletter

Fotograf eventowy - Marcin Krokowski