[LIGHTROOM] Format RAW i kompresja do DNG (Digital NeGative).

Wstęp.

W lustrzankach cyfrowych zamiast klisz, zastosowano negatywy cyfrowe*, powszechnie nazywane plikami RAW jednak w zależności od producenta aparatu mogą różnić się rozszerzeniem plików, dla Canona będą to CR2, CRW a dla Nikona NEF-y. Jednak Adobe wpadło na genialny pomysł ujednolicenia ich wszystkich do swojego własnego formatu Digital NeGative ? cyfrowy negatyw. W tym artykule przedstawię czym są pliki RAW, oraz czemu warto zamieniać je do DNG.

*eksport/zapis rawów do pliku JPEG nazywamy – wywoływaniem cyfrowego negatywu. Jest to proces nie odwracalny i nie ma powrotu z plik JPEG do RAW, ponieważ został już poddany kompresji stratnej.

Co to są pliki RAW?

Kiedy robimy zdjęcia aparatem cyfrowym(i niektórymi kompaktami) mamy do wyboru 2 podstawowe formaty pliku – RAW i JPEG(o różnym rozmiarze), niektórzy producenci zastosowali nawet format DNG już w aparacie.  Zapisując zdjęcia do RAW, otrzymujemy cyfrowy negatyw, który posiada wszystkie informacje które trafiły na matrycę w czasie otwarcia migawki, oraz zawsze najwyższą rozdzielczość pliku, czego nie daje nam skompresowany JPEG.

Zalety cyfrowego negatywu.

  • Charakteryzuje się najszerszym zakresem tonalnym.
  • Brakiem kompresji stratnej.
  • 12-14 bitów na piksel. (pliki JPEG mają ich tylko 8 )
  • Atrybut pliku – read-only (tylko do odczytu)

Korzyść dla nas?

  • Możemy odzyskać przepalone, lub niedoświetlone fragmenty fotografii, w większym stopniu niż ze skompresowanych plików jpg.
  • Przy obróbce możemy dokonać korekty balansu bieli, jeśli my lub automatyczny balans bieli źle ocenił mieszane oświetlenie.
  • Wszystkie zmiany (min. ekspozycja, kontrast, balans bieli, kadrowanie, konwersja na BW) dokonywane są w oddzielnym pliku XMP. Jeśli popełnimy jakiś błąd, łatwo możemy go cofnąć i powrócić do pliku wyjściowego. Możemy również wywołać jeden plik na kilka sposobów.
Wyzerowany plik RAW.
Wyzerowany plik RAW.

Plik z poprawionym kontrastem.
Plik z poprawionym kontrastem.

Co to jest Digital NeGative (DNG)?

DNG jest to format wprowadzony przez firmę Adobe.  Pliki DNG tworzymy z RAWów, NEFów, CR2 itd.

Zalety DNG.

Mówi się, że DNG jest plikiem, ja bym nazwał je folderami/archiwum. Ponieważ znajdują się tam  od 2 do 4 plików. Pierwszy z nich to bezstratne skompresowany plik RAW, drugi to wszystkie dane obróbki (zamiast oddzielnego pliku XMP). Trzeci i czwarty plik są opcjonalne, jeden z nich to  plik JPEG podglądu, który przyśpieszy przeglądanie zdjęć, ponieważ program nie będzie musiał wczytywać danych z dużego negatywu, możliwe jest też dodanie oryginalnego pliku RAW, jednak zwiększy to rozmiar pliku prawie 2-krotnie.

Standardowy plik DNG jest ok. 10% mniejszy od zwykłego RAWu,  a przy dużych plikach, nawet do 30%. Co przy zgrywaniu tygodniowo kilkuset-kilkutysięcy zdjęć, może zaoszczędzić nam sporo miejsca i pieniążków na nowe dyski twarde.

A o to przykładowa tabelka porównawcza.

porównanie dng

Uniwersalność formatu.

Pliki DNG są wolnym formatem, niezależnym od producentów sprzętu, przez co producenci niezależnego oprogramowania mogą łatwiej budować swoje wtyczki.

Konwersja do DNG.

Konwersje do DNG w Lightroomie można przeprowadzić na dwa sposoby, ja preferuję ten pierwszy, mimo, że będzie trwał dłużej, ze względu na kompresję. Jeśli się spieszysz, możesz skorzystać z konwersji plików RAW które już znajdują się na dysku.

Jest jeszcze jeden sposób bez wykorzystania LR- możemy skorzystać z Adobe DNG Covertera, lub podobnego programu.

Importowanie plików do formatu DNG.

importowanie dng lightroom

Wciskamy CTRL+SHIFT+I lub wchodzimy w File > Import Photos. Po lewej stronie widzimy kolumnę Source. W niej wybieramy nośnik lub folder z którego przenosimy zdjęcia.

Następnie na środku wybieramy „Copy as DNG” i poniżej możemy wybrać zdjęcia które chcemy importować.

Po prawej możemy ustawić wielkość miniaturek, reguły nazywania plików, wstępny preset,  metadane, słowa kluczowe oraz ścieżkę zapisu.

Jeśli już wszystko przygotowaliśmy to następnie klikamy Import i czekamy na załadowanie plików na nasz dysk.

Konwertowanie plików do formatu DNG w Lightroomie.

Jeśli mamy już wcześniej załadowane RAWy na naszym dysku, możemy skorzystać z funkcji która kryje się pod zakładką Library > Convert Photos to DNG… 

Następnie otworzy nam się okienko w którym możemy wybrać.

Only Convert RAW files. – przypuszczam, że chodzi o pomijanie np. plików JPEG.

Delete originals after successful conversion – usuwanie oryginałów po udanej konwersji.

Niżej wybieramy czy w plikach roszerzenie będzie napisane małymi, czy dużymi literkami.

Możemy ustawić kompatybilność dla starszych wtyczek CameraRAW.

Ustalamy rozmiar miniaturki. Tutaj optymalnie wybrać medium size, ponieważ zamiast za każdym razem tworzyć z kilku megowego pliku miniaturkę w przeglądarkach, otrzymamy optymalny podgląd z JPEG-a.

About the author

Marcin Krokowski, rocznik 89?, Warszawa Taki tam ze mnie fotograf. Od kilku lat zafascynowany fotografią cyfrową i przestrzenią miejską. Pierwszy aparat jaki kupiłem, miał być kamerą do kręcenia filmików na Youtube, ale skończyło się na tym, że zacząłem nim robić zdjęcia w miejscach, gdzie panował jeden wielki bałagan ? w opuszczonych budynkach, z których sypał się tynk. Dziś fotografuję zadbane wnętrza lokali usługowych, firm i restauracji i tworze wirtualne spacery. Nowych kadrów w nieładzie odnajduję teraz na imprezach i targach, gdzie tłumy ludzi i zmieniające się sytuacje tworzą szanse na niepowtarzalne zdjęcia.

Related Posts

3 Responses
  1. mdf

    Czy po konwersji plików RAW które znajdują się w Lightroomie (i są już po zmianach) na format DNG zachowają się ich zmiany wraz z historią?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: