fbpx

Świąteczne pieczenie pierniczków w Edukido

Kategoria:

Pod koniec 2019 roku jak zwykle odbywa się dużo imprez świątecznych i firmowych wigilii. W tym roku miałem okazję fotografować również świąteczne pieczenie pierniczków w szkole językowej dla dzieci Edukido na warszawskim Żoliborzu. Dzieciaki mógłby też tego dnia pomalować swoje buzie oraz przygotować świąteczne kartki. Było co robić!

Co to jest Edukido?

Edukido to placówki edukacyjne dla dzieci od 3 do 12 lat, które opierają się o franczyzę, która opiera się kreatywne zajęcia dla dzieci w oparciu o klocki Lego. Oczywiście, zdarzają się też inne formy zajęć, takie jak pieczenie pierniczków, czy robienie ludzików z warzyw. Jednym z fajniejszych zajęć, które widziałem i sam bym chętnie wziąć w nich udział są zajęcia z robotyki z wykorzystaniem kloców Lego. W ten sposób, nawet małe dzieci można zachęcić do nauki podstaw budowania maszyn, pojazdów i robotów z wykorzystaniem programowania. W ten sposób dzieci mogą zbudować np. swoje własne pojazdy, które mogą zaprogramowani, lub sterować zdalnie.

Nauka przez zabawę

Ja pamiętam, jak na zajęciach informatyki programowałem w aplikacji Logo Komeniusz (nie mylić z Lego), gdzie programowaliśmy zestaw komend dla wirtualnego żółwia, który rysował różne wzory i figury. Nie było to zbyt zachwycające dla nas w tamtym czasie i nikt z mojej klasy chyba nie poszedł w kierunku programowania, a tym bardziej robotyki po takich zajęciach. To co teraz można robić w Edukido i to w tak młodym wieku, sprawia, że zazdroszczę dzisiejszym dzieciakom takich możliwości.

Zabawa nie tylko dla dzieci

Dla dzieciaków to świetna zabawa, ale rodzice mieli też okazję pomóc i spotkać się wspólnie przed świętami. Jak zwykle nie było łatwo, bo dzieci, bo z dziećmi jest tak, że wszędzie jest ich pełno i nie potrafią usiedzieć na miejscu. Jednak skupione na wałkowaniu ciasta i wycinaniu wzorków udało nie uchwycić tego dnia.

Jak fotografować dzieci?

Z dziećmi w zasadzie można współpracować tak samo jak z dorosłymi, a nawet i lepiej, ponieważ nie krępują się tak bardzo przed obiektywem jak dorośli. Ważne jest by znaleźć ż nimi wspólny język i się z nimi zakolegować. Nie ma sensu mówić do nich, aby się uśmiechały, zrobiły coś do aparatu, ale jeśli robimy to zbyt często, będą to wymuszone gesty.

Podczas zdjęć z dzieciakami, zdarza się, że same podchodzą i zagadują, bo coś chcą mi pokazać. W takich sytuacjach staram znaleźć się równowagę między rozmową, a zrobieniem przy okazji dobrego zdjęcia. Chowając się za każdym razem, za aparatem nie wzbudzimy ich sympatii. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale łatwiej jest zrobić dobre zdjęcia, wchodząc w ich świat. Można to robić aktywnie albo reaktywnie.

Sesja zdjęciowa warzywnych ludzików

Podczas sesji z warzywnymi ludzikami, które dzieci szykowały z ziemniaków. Pytałem je po prostu co to za postać i zaczynały mi opowiadać, że to jeżyk, wampir, albo ptak. Szczerze powiedziawszy, to gdybym nie zapytał to bym czasem nie wpadł co miały na myśli je robiąc. Więc warto rozmawiać.

Moja technika fotografowania dzieci

Kolejną kwestią, podczas fotografowania dzieci, jest to, aby nie robić tego, co wielu dorosłych skupiając się na wycelowaniu aparatem, stojąc w miejscu. Warto wejść na ich poziom, usiąść na podłodze, a czasem nawet się położyć.

Myślę, że ma to jakieś podstawy w psychologii i naszych instynktach. Nie chcę porównywać dzieci do zwierząt, ale przyszedł mi do głowy taki przykład, gdzie jedno z dzikich zwierząt, które może wydawać nam się groźne, łatwo wystraszyć. Wystarczy podnieść dłonie, czy mieć na głowie coś co sprawi, że będziemy wydawać się wyżsi i w ten sposób je odstraszymy. Nie wiem, czy to był wilk, hiena, czy zupełnie inne zwierzę, ale jakoś mi to utkwiło w głowie. W ten sposób stosuję zasadę, aby przy fotografowaniu dzieciaków, się nie wywyższać. Można zrobić kilka zdjęć z góry, albo stać na baczność w kącie, ale dla mnie to jest słabe podejście.

Pieczenie pierniczków w stylu flat lay

Podczas najważniejszej części zajęć, którą miało być pieczenie pierniczków, oczywiście nie trzymałem się ściśle reguł by być cały czas obok dzieciaków. Już trochę się poznaliśmy, więć mogłem zrobić też kilka fajnych zdjęć z góry, pokazujące scenografię przygotowywania piernikczów w stylu flat lay. Wałkowane ciasto i wycięte wzorki, prezentują się wtedy bardzo ciekawie.

Jak fotografować dzieci? - Pieczenie pierniczków w Edukido


Zobacz również


Dodaj komentarz

Cześć, tu Marcin! 

Chcesz być na bieżąco z wpisami na Urbanflavour.pl?

Zapisz się na Newsletter

Fotograf eventowy - Marcin Krokowski