fbpx

Przyśpieszenie Adobe Lightroom 4/5

Zobacz jak szybko uzyskać przyśpieszenie Adobe Lightroom w wersji 4 i 5, usuwając zbędne moduły które ładują się z programem.

Kategoria:

Sposobów na przyśpieszenie Adobe Lightroom jest kilka. Tutaj opisuję na czym polega pozbywanie się zbędnych modułów w starszych wersjach Adobe Lightroom w werji 4 i 5

Zbędne moduły w Lightroomie

Wielu użytkowników starszych wersji programu Adobe Lightroom wykorzystuje przez większość czasu tylko dwa moduły programu. Najczęściej jest to moduł Library który służy do przeglądania i selekcji zdjęć, oraz moduł Develop w którym spędzamy chyba najwiecej czasu – służący do obróbki zdjęć.

Przyśpieszenie Adobe Lightroom w wersji 4 i 5 polega na usunięciu reszty niepotrzebnych modułów które służą nam do oznaczania zdjęć na mapie, tworzeniu albumów czy przygotowywaniu wydruków. Dodatkowe moduły ładują się za każdym razem z całym programem Lightroom, przez co wydłużają jego start i spowalniają pracę. Pokaże w tym wpisie jak się ich pozbyć i przyśpieszyć swój workflow.

moduły lightroom

Przyśpieszenie Adobe Lightroom – krok po kroku

  1. Należy odszukać folder w którym zainstalowany jest Lightroom. Domyślnie w systemie Windows jest to “C:\Program Files\Adobe\Adobe Lightroom“.
  2. Tworzymy folder na zbędne moduły które w razie czego możemy odzyskać np. “zbedne_moduły”
  3. Szukamy nasze moduły, które wyglądają podobnie jak ikona samego programu i mają rozszerzenie .lrmodule. Ja zabrałem się za Book, Location, Print, Web są to moduły których nie wykorzystuję i bezpiecznie można je „odpiąć”.
  4. Zbędne moduły wrzucam do folderu “zbędne_moduły” które wcześniej usunąłem.
zbędne moduły adobe lightroom
moje zbędne moduły

Uwaga, że na pewno nie można przenosić modułów Layout i MultipleMonitor (nawet korzystając z jednego ekranu), ponieważ program się nie uruchomi.

Efekt końcowy optymalizacji

Jeśli wszystko zrobiliśmy dobrze, to w prawym górnym rogu ukaże nam się taki widok. W ten sposób faktycznie wyłączyliśmy zbędne moduły w Lightroom-ie które nie będą ładować sie do pamięci, razem ze startem programu.

Przyśpieszenie Adobe Lightroom
Tak to wygląda u mnie

Usuwanie modułów w nowych wersjach Adobe Lightroom CC

Jeśli korzystanie z nowszych wersji Adobe Lightroom to ten trik może nie działać. Mimo to w każdej wersji możecie wyłączyć widok modułów na górnym pasku, ale to nie pojawi się przez o przyśpieszenie Adobe Lightroom, że nie będą się one lądować z programem.

Wystarczy, że klikniecie prawym przyciskiem na górnym pasku i będziecie mogli bezpiecznie pokazywać i ukrywać wszystkie moduły.

Ukrywanie modułów w Adobe Lightroom

Podobał Ci się ten wpis?

Jeśli tak, to możesz wesprzeć mnie małą lub dużą kawką, która pomoże mi w tworzeniu kolejny wpisów jak ten, lub podobnych. Każdy wpis, to godziny poszukiwania, sprawdzanie informacji i pisanie tekstów. Bardzo pomocna jest wtedy dobra kawka, która pomaga mi tworzyć dla Was te treści.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zobacz również


Dodaj komentarz

Cześć, tu Marcin! 

Chcesz być na bieżąco z wpisami na Urbanflavour.pl?

Zapisz się na Newsletter

Fotograf eventowy - Marcin Krokowski